Τα Ιωάννινα ηττήθηκαν με 56-64 από την Αγία Βαρβάρα, στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ιωαννίνων, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Μετά από πέντε χρόνια μακριά από τις εθνικές κατηγορίες, η Αγία Βαρβάρα Καβάλας πέτυχε την πρώτη της νίκη με την επιστροφή της κερδίζοντας στα Ιωάννινα πήρε την πρόκριση για την 3η αγωνιστική, εκεί όπου την περιμένει ο Όλυμπος Κορδελιού.

Σε έναν αγώνα που δεν διεκδίκησε, στο ξεκίνημά του, δάφνες ποιότητας καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο οι δυο αντίπαλοι σημείωσαν δεκατρείς πόντους με 5/20 σουτ και έξι λάθη, η φιλοξενούμενη με την τριάδα των Μαρκόπουλου, Πρεμέτη και Αθανασιάδη σε μεγάλα κέφια με δεκαπέντε πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε σταθερά προβάδισμα.

Ο χαμηλός ρυθμός και η αστοχία (10/40 σουτ τα Ιωάννινα, 11/33 σουτ η Αγία Βαρβάρα, 12 λάθη), με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να μην απειλούνται ιδιαίτερα (21-33 στο 17′, 27-36 στο 20′) έχοντας τον πλήρη έλεγχο κάτω από τα δύο καλάθια με έντεκα περισσότερα ριμπάουντ, εννέα επιθετικά ριμπάουντ σε είκοσι δύο χαμένα σουτ αλλά και δώδεκα πόντους στο αντίπαλο καλάθι.

Αν και είδε τους Μάντζιο και Μπαρτζώκα να κυριαρχούν με είκοσι τέσσερις πόντους και δεκαεννέα ριμπάουντ μειώνοντας από το 27-43 του 22′ σε 37-46 στο 26′, ο γηπεδούχος δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει την ομάδα της Καβάλας ακόμα και παρά το γεγονός πως είχε εννιά λιγότερα λάθη μέχρι και το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα επί της ουσίας, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε μία σημαντική νίκη πρόκριση που τους φέρνει στην 3η αγωνιστική.

Διαιτητές: Χανός, Σταμπουλής, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 13-15, 27-36, 44-52, 56-64.

Ιωάννινα ΣΚ (Παπαδόπουλος): Ζώτος 10, Ιωαννίδης, Κουλουμπής 3 (1), Στύλος 2, Πολύζος 6 (2), Κουράνος, Μάντζιος 16, Χίντζιος 2, Βελώνης, Δάσκαλος 5 (1), Μπαρτζώκας 10, Τσιρμπας 2.

ΜΠΑΣ Αγίας Βαρβάρας & Πεντακοσίων (Μυτικόπουλος): Μπαλαμπουγιούκης Δ., Χρονόπουλος, Μαρκόπουλος 14 (1), Πρεμέτης 11 (1), Μπαλαμπουγιούκης Π. 2, Αθανασιάδης 14 (1), Βασιλόπουλος 5, Πέπα 3 (1), Λαζαρίδης, Χαϊτας, Πρασίνης 11, Μπανάσας 2.