Τα Ιωάννινα επικράτησαν με 53-49 της Αναγέννησης Νέου Ρύσιου, στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Τη 2η συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε το Ioannina WBC καθώς μετά τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας κέρδισε και την Αναγέννηση Νέου Ρύσιου.

Ο Θοδωρής Τσιρώνης είδε αρκετές αθλήτριές του να συνεισφέρουν στο επιθετικό κομμάτι με τις Βλάχβεη, Κρητικού και Γιωτίτσα να έχουν από 12 πόντους και την Μπαρτζώκα 11. Από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 13 σημείωσε η Σταμπή και 11 η Γράψα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με το σκορ στο 10΄ να είναι 14-14 και τις φιλοξενούμενες να διατηρούν μικρές διαφορές σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο. Ημίχρονο στο 29-25 υπέρ της Αναγέννησης.

Στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 25΄ οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ (32-31 η Αναγέννηση) συνεχίζοντας μέχρι και το 30΄ σε αυτό το μοτίβο (43-42 οι φιλοξενούμενες). Φτάνοντας στο 36΄ η ομάδα του coach Κυρκούση είχε τα ηνία με 49-45 όμως οι Γιαννιώτισσες με σερί 8-0 μέχρι το φινάλε πήραν την πολύτιμη αυτή νίκη με το τελικό 53-49.

Οι δύο ομάδες πλέον είναι ισόβαθμες έχοντας ρεκόρ 2-10 με την Αναγέννηση να κρατά τη διαφορά με την οποία είχε κερδίσει στο παιχνίδι του 1ου γύρου

Διαιτητές: Λυτροσυγκούνης, Πάνος.

Δεκάλεπτα: 14-14, 25-29, 42-43, 53-49.

Ιωάννινα ΣΚ (Τσιρώνης): Τσακτσίρα 4, Μπαρτζώκα 11 (3), Κρητικού 12 (1), Βρασταμηνού 2, Γιωτίτσα 12 (2), Βλάχβεη 12 (1), Μπεκρή, Ρίζου, Δημοπούλου, Παπαδιά.

ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρύσιου (Κυρκούσης): Τζήμου 4, Στεργίου 2, Γράψα Ευτ. 11 (1), Σταμπή 13 (3), Αντωνίου 2, Κουλακιώτη 5, Ντολοπούλου, Πουρπουτίδου 3 (1), Γράψα Ευαγ., Κανέλλογλου 7, Αλασχκάρ 2.

Πηγή: Ήπειρος Basket