Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 72-69 από την Ολύμπια Λάρισας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης Λάρισας, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Η Ολύμπια Λάρισας εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο το μουδιασμένο ξεκίνημα του Πιερικού Αρχέλαου με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμά, το οποίο έφτασε σε διψήφιο επίπεδο και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος αντέδρασε,εξουδετέρωσε το πλεονέκτημα που είχε αποκτήσει η γηπεδούχος και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας ισόπαλες στους τριάντα τέσσερις πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την Ολύμπια Λάρισας να προηγείται με 49-46.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τη γηπεδούχο να παρουσιάζεται πιο ψύχραιμη και καθαρότερο μυαλό στα τελευταία λεπτά και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 72-69.

Διαιτητές: Γιαννούλης– Τσάλλας.

Δεκάλεπτα: 25-12, 34-34, 49-46, 72-69.

Ολύμπια ΓΣ  Λάρισας (Λότφι): Σολωμού 20 (1), Καρτσαμάρη 25 (3), Τσιούρβα 4, Μοδέα 4, Κλεισιάρη, Λιάσκου 3, Πατούνη 16 (2), Μπαζούκη, Μαργαρίτη, Τέλιου.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τελίδου 12 (1), Κιολέογλου 14 (3), Μάντζιου, Ντριστέλλα 2, Γκοτζαμάνη 3, Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 17 (2), Αρτεμισίου 15 (1).