Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 64-56 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τα ημιτελικά του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον καθ’ όλη τη διάρκειά του, καθώς καμιά ομάδα δε μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από επτά πόντους μέρι το τριάντα και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, ο Ζαφειράκης ήταν καλύτερος στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον αυριανό τελικό, εκεί όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο του, μιας και είναι ο εν ενεργεία πρωταθλητής της Ένωσης στην κατηγορία των Παίδων.

Ο Μέγας Αλέξανδρος προηγήθηκε με 8-3, με τον Ζαφειράκη να απαντά με ένα επιμέρους 14-2 και να προσπερνά με 17-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Χάρη σε ένα σερί εννέα πόντων οι παίκτες του Δημήτρη Κυριαζή ανέκτησαν το προβάδισμά με 23-21, με την ομάδα της Νάουσας να σημειώνει πέντε αναπάντητους πόντους περνώντας ξανά μπροστά με 28-27 και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 30-29 υπέρ του Ζαφειράκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος κατάφερε να αποσπαστεί με έξι πόντους (39-33), ωστόσο και πάλι οι παίκτες του Ηρακλή Τούφα έβγαλε αντίδραση και χάρη σε ένα 8-0 πήραν αυτοί τα ηνία στο σκορ με 45-43, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στους σαράντα πέντε πόντους στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας αποσπάστηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με διψήφια διαφορά (64-53) κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 64-56.

Διαιτητές: Ντόγκας – Παπαγερίδης – Χατζηχαρίσης.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 64-56
19:00 ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Παπαγεωργίου – Εκίζογλου – Μελανίδης)

Μικρός τελικός (08.05.2022)
16:00 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας/ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηκώστας – Τοπαλίδης – Μητώνας)

Τελικός (08.05.2022)
18:00 ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας/ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζημπαλίδης – Χρυσάφης – Χατζηκώστας)