Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 83-57 του Μεγάλου Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Κλειστό Γυμναστήριο Γουμένισσας Εβίνα Μάλτση, σε αγώνα για την ημιτελική φάση του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας είναι ο ένας από τους δύο φιναλίστ του αυριανού τελικού, καθώς επικράτησε εύκολα του Μεγάλου Αλέξανδρου, στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Final Four της διοργάνωσης. Η ομάδα της Νάουσας χρειάστηκε κάτι περισσότερο από επτά λεπτά ξα ξεφύγει με διψήφια διαφορά από αυτήν των Γιαννιτσών φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της που θα προκύψει από τον αγώνα ανάμεσα στην ΑΚΕ Πιερίας και την ΚουΠα Κιλκίς.

Ο Μέγας Αλέξανδρος άνοιξε το σκορ του ημιτελικού (3-0), με τον Ζαφειράκη να απαντά προσπερνώντας με 8-3, ενώ στο 5’ 29” η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (16-6), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 27-11 χάρη σε ένα 9-0 της ομάδας της Νάουσας στο φινάλε της περιόδου.

Στο 13’ 13” οι παίκτες του Ηρακλή Τούφα έφτασαν τη διαφορά στους είκοσι πόντους (35-15), ενώ ξέφυγαν έως και με είκοσι τέσσερις (39-15) πριν η ομάδα των Γιαννιτσών τρέξει ένα σερί πέντε πόντων μειώνοντας σε 35-20, με το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με το σκορ 45-28 στο υπέρ του Ζαφειράκη.

Η ομάδα της Νάουσας ανέβασαν τη διαφορά στους είκοσι έξι πόντους (63-37) στο 26’ 23”, με τους παίκτες του Δημήτρη Κυριαζή να απαντούν με ένα 10-0 για το 63-47 στο 29’ 40”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ζαφειράκης έφτασε τη διαφορά στους είκοσι έξι (80-54) στο 34’ 31” μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 83-57.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 83-57

19:00 ΑΚΕ Πιερίας – ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τοπαλίδης, Γκαντίδης Θ.)

Μικρός τελικός (14.05.2023)
14:00 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΑΚΕ Πιερίας/ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Λαδάς, Χατζηκώστας)

Τελικός (14.05.2023)
16:00 ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΑΚΕ Πιερίας/ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Παπαγεωργίου, Χατζημπαλίδης)