“Τρίποντο” ουσίας και ψυχολογίας πήρε ο Πιερικός επικρατώντας με 2-0 του ΓΑΣ Σβορώνου, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης για την 23η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη γεύτηκε τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά μέσα στο 2024, θέτοντας έτσι τέλος στο αρνητικό σερί και μάλιστα η νίκη αυτή ήλθε επί του μέχρι σήμερα πρωτοπόρου της βαθμολογίας ΓΑΣ Σβορώνου, ο οποίος πλέον έμεινε δεύτερος, τρεις βαθμούς πίσω από τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου.

Τον… δρόμο της νίκης για την ομάδα του Πιερικού “άνοιξε” ο Παπαϊωάννου στο 7′ ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 56′ ο Κραγιόπουλος.

Κομβικής σημασίας για τον ΓΑΣ Σβορώνο ήταν η φάση των καθυστερήσεων του α’ μέρους οπότε η κεφαλιά του Κυπαρίσση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαλάφα.

Ο Πιερικός παρέμεινε στην 5η θέση και στο -9 από την κορυφή, φτάνοντας τους 42 βαθμούς έναντι 51 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου και πλέον στρέφει την προσοχή του στο κυριακάτικο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Βατανιακό, την ίδια ώρα που ο ΓΑΣ Σβορώνου θα υποδέχεται τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου.

Το “φιλμ” του αγώνα
2′ Συρτό χλιαρό σουτ του Κυρτέγου, η μπάλα έφυγε άουτ.
7′ ΓΚΟΛ! 1-0: Μετά από σέντρα του Ματσούκα ο Χατζηπουργάνης με κεφαλιά – πάσα τροφοδότησε τον Παπαϊωάννου που “έγραψε” το 1-0.
10′ Σουτ του Παπαϊωάννου, έφυγε άουτ.
16′ Ο Ματσούκας έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Δημητρίου και κατέληξε κόρνερ.
17′ Από εκτέλεση κόρνερ του Παπαϊωάννου ο Καρατάσιος έπιασε την κεφαλιά που έφυγε άουτ.
42′ Ο Δεμηρτζόγλου απέφυγε δύο αμυντικούς, γύρισε στον Κυρτέγο αλλά ο Παπαϊωάννου πρόλαβε και αποσώβησε τον κίνδυνο.
44′ Σουτ του Κοντοθανάση, έφυγε άουτ.
45′ Σουτ του Δεμηρτζόγλου, έκοψαν σε κόρνερ οι αμυντικοί του Πιερικού.
45’+2′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κοντοθανάση ο Κυπαρίσσης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαλάφα.

50′ Ο Κοντοθανάσης έκανε το μακρινό σουτ που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπαλάφα.
55′ Ο Καραγκούνης βρήκε με ωραία πάσα τον Λάμπογλου, αυτός επιχείρησε το πλασέ υπό πίεση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
56′ ΓΚΟΛ! 2-0: Ο Κραγιόπουλος με εκπληκτικό μακρινό σουτ νίκησε τον Ζωγράφο και έκανε το 2-0 για τον Πιερικό.
63′ Σουτ του Κυπαρίσση, έφυγε άουτ.
64′ Αλλεπάλληλες κεφαλιές Δημητρίου και Φυτόπουλου, πρόλαβε και έδιωξε ο Χατζηκωνσταντίνου.
65′ Μακρινό πλασέ του Κούλαλη, έφυγε άουτ.
ο Κωτσιόπουλος έπιασε την κοντινή κεφαλιά του έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή ο Μαυρίδης.
70′ Έπειτα από σέντρα του Φυτόπουλου από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Κυρτέγο που από καλή θέση έκανε το σουτ το οποίο έφυγε άουτ.
82′ Από γύρισμα του Βύρου ο Δρόσης έκανε με τη μία το πλασέ το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαλάφας.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αναστασόπουλος της ΕΠΣ Χαλκιδικής με βοηθούς τον Μαλανδρή της ΕΠΣ Χαλκιδικής και την Κοτανίδου της ΕΠΣ Δράμας.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι ποδοσφαιριστές του Πιερικού, Κούλαλης (60′) και Μπαλάφας (90’+)

Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης): Μπαλάφας, Χατζηκωνσταντίνου, Μαυρίδης, Καρατάσιος, Παπαϊωάννου (57′ Μυρωτής), Ματσούκας (83′ Μακρίδης), Irinimbambazi, Χατζηπουργάνης (57′ Κατσιαμήτας), Κούλαλης, Κραγιόπουλος, Στραβογιάννης (67′ Ματζαλλάκου).
ΓΑΣ Σβορώνου (Δημήτρης Παυλίδης): Ζωγράφος, Καραγκούνης, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Χαρτσιάς (38′ λ.τ. Φυτόπουλος), Μυστρίδης (60′ Χατζής), Δεμηρτζόγλου (76′ Βυρός), Κοντοθανάσης, Κυπαρίσσης, Κυρτέγος (76′ Ξυδούς), Λάμπογλου (60′ Δρόσος).