Του Αντώνη Καρπετόπουλου

Ο ΠΑΟ έχασε από την Τσέλσι όσο εύκολα δείχνει το τελικό 1-4 – ίσως θα πρεπε να είναι κι ευχαριστημένος που το σκορ δεν ξέφυγε, το λέω γιατί η Τσέλσι προηγήθηκε 0-4 με την συμπλήρωση της πρώτης ώρας. Στον ΠΑΟ θα ήταν καλό να ξεχάσουν το ματς γρήγορα, αλλά θα είναι κι ακόμα καλύτερο να προβληματιστούν για την απόδοσή κάποιων παικτών, που χθες έμοιαζαν έτοιμοι να ζητήσουν αυτόγραφα από τους αντιπάλους τους. Χωρίς μαχητικότητα είναι αδύνατον να αντιμετωπίσεις μια ομάδα με μεγαλύτερη ποιότητα. Δεν σημαίνει ότι η μαχητικότητα θα γλύτωνε τον ΠΑΟ από την ήττα: η διαφορά με την Τσέλσι φάνηκε μεγάλη. Αλλά τουλάχιστον η μαχητικότητα θα του έδινε του Παναθηναϊκού εικόνα ομάδας. Κάτι που χθες, ειδικά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, δεν είχε.

Ενας εφιάλτης...

Στην πρώτη επίσκεψη

Ο κόουτς Αλόνσο μίλησε στην συνέντευξη Τύπου της Τετάρτης για την αξία της άμυνας και υπογράμμισε το πόσο προσεκτικός πρέπει να είναι ο Παναθηναϊκός σ’ αυτό το κομμάτι του παιγνιδιού, όμως η εντεκάδα που εμφάνισε δεν έμοιαζε ενδεκάδα ομάδας που είχε σκοπό να σταματήσει την έστω και με πολλούς αναπληρωματικούς ποιοτικότατη Τσέλσι. Η ταυτόχρονη παρουσία των Ουνάι, Μαξίμοβιτς, Μαντσίνι και Πελίστρι πίσω από τον Γερεμέγιεφ είχε ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να ξεκινήσει πολύ επιθετικά ανησυχώντας την πειραματική άμυνα των Αγγλων για ένα δεκάλεπτο κυρίως χάρη στις προσπάθειες του Ουνάι, που είναι καλός με την μπάλα στα πόδια, αλλά μοιάζει να πιστεύει πως δεν χρειάζεται να κάνει πολλά για να την πάρει – και δεν είναι ο μόνος. Αλλά όταν η ενδεκάδα που παρέταξε ο Μαρέσκα αρχίσει να βρίσκει μία στοιχειώδης λειτουργία, φάνηκε οτι το βράδυ θα ήταν για τον Παναθηναϊκό δύσκολο. Στην πρώτη στην πραγματικότητα επικίνδυνη επίσκεψη στην περιοχή του Ντραγκόφσκι στο 23΄η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με τον Φέλιξ να κεφαλαιοποιεί την ασίστ του Μούντριχ σκοράροντας από κοντά.

Χωρίς να είναι εντυπωσιακή η ομάδα του Μαρέσκα συνέχισε να κάνει κατοχή μπάλας, παίζοντας με πάρα πολλές μικρές πάσες και ο Παναθηναϊκός έγινε αρκετά παθητικός χωρίς μάλιστα να έχει μια ενδεκάδα ικανή να υπηρετήσει ένα παιχνίδι αναμονής. Στο 31’ χρειάστηκε ο Ντράγκοφσκι να δείξει τα αντανακλαστικά του και στη συνέχει ο σκόρερ Φέλιξ είχε δύο τελικές προσπάθειες που χωρίς να ανησυχήσουν τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού υπενθύμισαν ότι η Τσέλσι δεν έχει σκοπό να κρατήσει το σκορ, αλλά να το διευρύνει.

Τρία γκολ σε 15 λεπτά

Περίμενα ότι το τέλος του ημιχρόνου θα ήταν για τον ΠΑΟ ευκαιρία ανάκαμψης: στο τάιμ άουτ ο Αλόνσο θα μπορούσε κάτι να αλλάξει κάνοντας τον ΠΑΟ κομμάτι ανθεκτικότερο στη μεσαία γραμμή. Αλλά η Τσέλσι βγήκε με άγριες διαθέσεις και καταλάβαινες πως ο Μαρέσκα μόνο χαρούμενος δεν ήταν στα αποδυτήρια με την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Το παράξενο 4-2-2-2 με το οποίο αγωνιζόταν βοήθησε την Τσέλσι να στήσει ένα φλιπεράκι στη μεσαία γραμμή και να γυρνά τη μπάλα βασανιστικά. Η Τσέλσι που δεν βρήκε δεύτερο γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου, καθάρισε το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου. Αρχικά ο Μούντριχ στο 46΄, στη συνέχεια ο Φέλιξ στο 55΄και τέλος ο ΕνΚοκού με εκτέλεση πέναλτι που παραχώρησε ο Μαντσίνι σταματώντας με το χέρι την μπάλα σε μια προσπάθεια του Φέλιξ εντός περιοχής, μετέτρεψαν ένα ματς που έπρεπε να είναι γιορτή για τον ΠΑΟ σε εφιάλτη. Το 0-4 στο 60΄ήταν πολύ βαρύ και δεν ήταν λίγοι οι παίκτες του ΠΑΟ που έμοιαζαν ανίκανοι να σηκώσουν το βάρος της υποχρέωσης: κάποιοι νόμιζες πως δεν έχουν παίξει ποτέ τους ένα τόσο δύσκολο ματς – περιφέρονταν στο γήπεδο παρακολουθώντας.

Το φλιπεράκι και γκολ της τιμής

Η κάμερα κάποια στιγμή εστίασε στον Αλόνσο που έμοιαζε σε απόγνωση. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ αποφάσισε, ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό, το πλέον λογικό: να παρουσιάσει για τα υπόλοιπα λεπτά μια ομάδα περισσότερο κανονική περνώντας στο ματς αρχικά τον Βαγιαννίδη αντί του Μπλαντένοβιτς (τον οποίο οι παίκτες του Μαρέσκα «χτυπούσαν» συστηματικά) και στην συνέχεια τον Τετέ αντί του Μαντσίνι. Ακολούθησε το πέρασμα των Μπακασέτα, Τζούρισιτς και Σπόραρ που κάπως βελτίωσαν την εικόνα του ΠΑΟ. Ο Παναθηναϊκός είχε τουλάχιστον ένα αξιοπρεπές τελευταίο μισάωρο, πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Πελίστρι που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Βαγιαννίδη στο 70΄κι είχε και μια δυο ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Ωστόσο θα ήταν λάθος να έλεγε κάποιος ότι αν η εντεκάδα που τελείωσε το παιχνίδι ξεκινούσε το ματς, το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ διαφορετικό.

Η Τσέλσι μετά το 0-4 κατέβασε στροφές, παρόλο που ο Ενκοκού, ο Τζόρτζ και κυρίως ο Φέλιξ τρόμαξαν σε μερικές περιπτώσεις τον Παναθηναϊκό. Για ένα μεγάλο διάστημα του ματς ο σκοπός των Αγγλών ήταν να κάνουν στο ΟΑΚΑ μαθήματα για το πώς γίνεται το build up: η ευκολία που ξέφευγαν από την πίεση των παικτών του ΠΑΟ ήταν εντυπωσιακή, ίσως και γιατί η πίεση αυτή ήταν ανύπαρκτη. Είναι αλήθεια πως στην διάρκεια του ματς οι αμυντικοί του Αλόνσο υπέφεραν με τον Φέλιξ (που είχε κέφια), τον Ενκοκού, τον Μούντριχ, ενώ κι όταν κατέβαιναν κι ο Κουκουρέγια και ο Ζόρζ, που μπήκε με κέφια, η μπάλα κρυβόταν. Αλλά το μεγάλο πρόβλημα δεν ήταν η μέτρια απόδοση του Μπλαντένοβιτς ή του Κότσιρα: ήταν η απόλυτη ανυπαρξία ανασταλτικά της μεσαίας γραμμής του ΠΑΟ. Ο Ουνάι παίζει μόνο με την μπάλα, ο Μαξίμοβιτς είναι αόρατος, ο Τσέριν δεν θα μπορούσε ποτέ να σταματήσει μόνος την Τσέλσι. Ο Αλόνσο έχει στο μυαλό του τον Αρη, αλλά αν οι χθες φιλοξενούμενοι δεν φρέναραν, θα είχε προκύψει ένα τελικό σκορ που το ματς με τον Αρη θα το είχε κάνει ακόμα πιο δύσκολο από όσο μοιάζει.