Την 5η της νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η Εθνική παγκορασίδων που νίκησε με ανατροπή 3-2 την οικοδέσποινα Ουγγαρία και παρέμεινε στον κόλπο της πρόκρισης στην τελική τετράδα της διοργάνωσης.

Σ’ ένα γήπεδο που πραγματικά θύμιζε έδρα τα κορίτσια του Κώστα Γκούντα αιφνιδιάστηκαν στην αρχή του αγώνα και βρέθηκαν πίσω με 1-8, αλλά γρήγορα συνήλθαν και απάντησαν με επιμέρους σκορ 15-3 για το 16-11 για να κάνουμε εύκολα το 1-0.

Η Ουγγαρία όμως που έπαιζε το τελευταίο της χαρτί ως διοργανώτρια, επανήλθε και πήρε τα δύο επόμενα σετ στις λεπτομέρειες. Δύο σετ στα οποία είχαμε τις ευκαιρίες μας (στο τρίτο από 2-8, προηγηθήκαμε 21-20), αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε.

Ωστόσο αυτή η εξέλιξη δεν επηρέασσε τις Ελληνίδες αθλήτριες οι οποίες από το δ’ σετ και μετά δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους τους κάνοντας εύκολα το 2-2 και επικρατώντας ακόμη πιο εύκολα στο τάι μπρέικ.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Γκούντας τόνισε: «Πριν την έναρξη του τουρνουά είχαμε πει ότι ο βασικός μας στόχος είναι να κάνουμε κάτι καλύτερο από τη θέση που είχαμε πάρει στην προηγούμενη παρουσία μας… Ήδη τα έχουμε καταφέρει καθώς είμαστε πολύ ψηλά και νομίζω δικαιολογημένα μπορούμε να βλέπουμε και πιο ψηλά. Όλα θα κριθούν στα δύο τελευταία ματς αλλά το σημαντικό είναι ότι παίζουμε καλά και απολαμβάνουμε την κάθε μέρα».

Τα σετ: 25-17, 25-27, 24-26, 25-16, 15-7 σε 117′.