Ήταν να μην πάρει μπροστά η εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης των Γυναικών. Και με βάση μια καταπληκτική δεύτερη περίοδο, που εξαφάνισε την Κροατία (επί μέρους 7-1), έφτασε σε μια άνετη και εντυπωσιακή συνάμα νίκη (25-8) στο πλαίσιο του α’ ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Αϊντχόφεν. Έκανε το 2-2 μετά το χθεσινό 14-12 επί της Ουγγαρίας. Όλα πηγαίνουν πρίμα. Και αν στον αγώνα που θα ακολουθήσει στις 20:00, η Ολλανδία νικήσει την Ουγγαρία, τότε θα έχουμε ήδη προκριθεί στην οκτάδα και αύριο Κυριακή (7/1, 19:30, ΕΡΤ3), κόντρα στη γηπεδούχο παγκόσμια πρωταθλήτρια στη τρίτη και τελευταία αγωνιστική του ομίλου, θα παίξουμε για τη πρώτη θέση του…

Μέχρι το 4-4, υπήρξε αντίδραση από τη Κροατία. Ακολούθησε ένα εντυπωσιακό όσο και παρατεταμένο ξέσπασμα της εθνικής ομάδας, που έφτασε στο 11-4 και δέχθηκε τέρμα μετά από 8 αγωνιστικά λεπτά. Αλλά και το 11-5 έγινε 16-5 με την Κροατία να έχει κάνει όλα κι όλα τρία σουτ στη δεύτερη περίοδο (η Ελλάδα είχε 7/10). Πλέον το ματς είχε μετατραπεί σε γκολ και θέαμα, για το τελικό 25-8, με την Αλεξία Καμμένου να κάνει και τις δοκιμές της για την εξαιρετικά απαιτητική συνέχεια (πχ σε κάποια στιγμή έπαιξε και με Ξενάκη και με Ασημάκη).

Σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας, η ομοσπονδιακή τεχνικός Αλεξία Καμμένου άφησε εκτός 13άδας τις Πάτρα και Νίνου, τις θέσεις τους πήραν η Στεφανία Σάντα και η Σοφία Τορνάρου, που έκανε ντεμπούτο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Το συνδύασε μάλιστα με τέρμα. Η Αλεξάνδρα Ασημάκη στην 7η συμμετοχή της σε ευρωπαϊκό (2006, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2024), έφθασε πλέον τα 66 τέρματα και είναι η κορυφαία μας σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης. Κάτω από τα δοκάρια έπαιξε η Ιωάννα Σταματοπούλου.

Οκτάλεπτα: 5-4, 7-1, 6-1, 7-2.

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 4, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 3, Μ. Πλευρίτου, Ξενάκη 5, Ασιμάκη 1, Τορνάρου 1, Σάντα, Β. Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου 1, Ελληνιάδη 5, Σταματοπούλου.

Κροατία (Μπρoύνο Σαμπιόνι): Μεντβέσεκ, Γιάνκοβιτς 2, Ντέσνιτσα, Γ. Μπούτιτς 1, Μ. Μπούτιτς, Σκέλιν, Μπρνέτιτς 1, Γκλας 2, Ρόζιτς, Ι. Μπούτιτς, Μπάρισιτς 1, Κάνγκλερ 1, Τροχάν.