Η ΚουΠα Κιλκίς ηττήθηκε με 65-54 από τον Ηρακλή Κοζάνης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κοζάνης Ιωάννης Σκαρκαλάς, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Ειδικού Πρωταθλήματος Ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών.

Παρά το γεγονός ότι η ΚουΠα ήταν άκρως ανταγωνιστική για περισσότερα από τριάντα λεπτά, ένα κακό αμυντικά τρίτο δεκάλεπτο της στέρησε τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρώτη της νίκη και να επιστρέψει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Κοζάνη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΚουΠα να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 11-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 29-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος κατάφερε να πετύχει σχεδόν όσους πόντους σημείωσε σε όλο το πρώτο ημίχρονο και φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 54-44.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κοζάνης να διαχειρίζεται το προβάδισμά της και να επικρατεί με το τελικό 65-54.

Διαιτητές: Θώμος, Πλιάκος.

Δεκάλεπτα: 11-15, 29-26, 54-44, 65-54.

Ηρακλής ΑΣ Κοζάνης (Τοπάλης): Σπυριάδου 4, Ζηντζιόβα 5 (1), Σαρρή 7, Γεωργάκα 3 (1), Γκούμα 4, Καραπάτσιου 7, Παπαζήση 11 (1), Κωτογλίδου 2, Σούλο 4, Τοπάλη 9 (1), Καμτσή 9.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Κολιαδήμας): Μιλεούνη 7, Τσαγκάρη 6, Φωτιάδου, Ορφανίδου, Αξωνίδου, Κοκκινίδου, Κολιαδήμα, Τσαρίδου 16 (1), Αποστολίδου, Διαμαντοπούλου 10, Αλέρου Α. 15, Αλέρου Ε.