Εντός έδρας ήττα με 0-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, στο παρθενικό παιχνίδι της ομάδας της Πιερίας στη Super League 2.

Ο Εθνικός απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο που πέρυσι αγωνιζόταν στη Super League και έχει στόχο την επιστροφή του σε αυτήν, στάθηκε πολύ καλά και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση πέτυχε στο 66′ ο Τζίνο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το “φιλμ” του αγώνα
2′ Κεφαλιά του Σομποτσίνσκι, μπλόκαρε ο Καραγκιόζης.
10′ Σουτ του Κριεμάντι, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
25′ Κεφαλιά του Σομποτσίνσκι μετά από εκτελεση κόρνερ του Λούπα, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
27′ Σουτ του Κριεμάντι, μπλόκαρε ο Αθανασίου.
27′ Διαγώνι οσουτ του Σόρια, μπλόκαρε ο Καραγκιόζης.
60′ Ο Καραγκιόζης εξουδετέρωσε σουτ του Σόρια.
62′ Κοντινή κεφαλιά του Χάινριχ, και πάλι ο Καραγκιόζης “είπε όχι”.
67′ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο ΠΑΣ Γιάννινα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζίνο (το κέρδισε ο ίδιος) έκανε το 0-1.
71′ Σουτ του Σιατραβάνη, μπλόκαρε ο Αθανασίου.
75′ Ο Μπάλλας έβγαλε τον Τουλίκα τετ α τετ με τον Αθανασίου αλλά το δυνατό σουτ του παίκτη του Εθνικού απέκρουσε με τα πόδια ο πορτιέρε των Ηπειρωτών.
81′ ΔΙαμαρτυρίες του Εθνικού για πέναλτι σε ανατροπή του Σιατραβάνη (στην αρχή της φάσης ο ΠΑΣ ζήτησε οφσάιντ).
87′ Σουτ του Τουλίκα, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τικόζογλου με βοηθούς τους Βαλιώτη και Δεδικούση, της ΕΠΣ Λάρισας ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Δρακίδης, της ΕΠΣ Ξάνθης.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Γιώργος Κυριαζής): Καραγκιόζης, Κόλα, Μακρυδάκης, Γιαλαμίδης, Κλιγγόπουλος, Μπάλλας (84′ Τσουμάνης), Μπούζας, Κριεμάντι (60′ Πανίδης), Σιατραβάνης, Κόκκορης (72′ Κριμιτζάς), Νότας (72′ Τουλίκας Γ.)

ΠΑΣ Γιάννινα (Ρενέ Πόμς): Αθανασίου, Ρίντερ, Μπακαδήμας, Σομποτσίνσκι, Σόρια, Λούπας, Μπεγκάλα, Τζίνο, Χάινριχ (85′ Λέο), Αθανασίου (70′ Νικολιάς), Μάντζης (58′ Σέποβιτς)