Ο Εθνικός Λιβαδειάς επικράτησε με 66-58 του Πανελευσινιακού στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Λιβαδειάς, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μια τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε ο Εθνικός στη Λιβαδειά επί του Πανελευσινιακού, μια από τις καλύτερες δηλαδή ομάδες της περσινής Β’ Εθνικής, με τους γηπεδούχους να επικρατούν και να δίνουν ραντεβού πλέον με τον Πρωτέα Βούλας, που νωρίτερα απέκλεισε τον Πανελλήνιο.

Με τον Δημητριάδη από τη μια (8 πόντοι μέχρι το 8ο λεπτό) και την πιο πλουραλιστική επίθεση από την άλλη μεριά (9 διαφορετικοί σκόρερ μέχρι το 12ο λεπτό) να συγκρούονται μεταξύ τους διαρκώς, το ματς πήγαινε πολύ κοντά με ελάχιστες εξαιρέσεις στον πίνακα του σκορ -αφού ακόμα και όταν η ομάδα του Νίκου Βούλγαρη ξέφυγε με δέκα πόντους (15-25) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου αλλά και με επτά πόντους (37-44) στο 25′ οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να απαντήσουν και να επιστρέψουν στο ματς μειώνοντας μάλιστα και στον πόντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (49-50 στο 29′).

Το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο πόντο αλλά αυτήν τη φορά ο Εθνικός πήρε κεφάλι στο παιχνίδι ξεφεύγοντας με 55-51 στις αρχές της περιόδου. Μάλιστα με τρίποντο του Γαρμπή ξέφυγε με 59-53 στο 35′ δείχνοντας ικανός για μια ηχηρή έκπληξη, την οποία και υπέγραψε οριστικά και με το νόμο μέσα στα επόμενα λεπτά.

Διαιτητές: Κούλης Χ., Κούλης Κ., Τούσης.

Δεκάλεπτα: 14-15, 27-33, 49-51, 66-58.

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Γαρμπής 10 (2), Σταμούλης, Καρακατσάνης 6, Μαράντος 3, Μέξης 13, Κόλλιας, Νταλλής 8 (1), Φίκας, Ματζιώρης 8 (1), Δημητριάδης 18.

Πανελευσινιακός ΑΟΚ (Βούλγαρης): Νίκου 4, Πουρής, Μανιάς 7 (1), Ντακούλιας 11 (1), Μανωλάτος 5 (1), Κρασάκης 7, Σταμέλος, Μόρφος 4, Παπαφλωράτος 4, Ρεκουνιώτης 7, Καραϊσκος 3 (1), Μαγιτόμπε 6 (1).