Νίκη που τη φέρνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας των πλέι οφ της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας πέτυχε η Ακαδημία Κατερίνης 2006 κερδίζοντας με 3-2 τους Ρομά Κατερίνης, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Λευτέρη Φωτιάδη έφτασε τους 46 βαθμούς και προσπέρασε Όλυμπο Λεπτοκαρυάς και Ταύρο Ελάφου που έχουν 45, ενώ πλέον βρίσκεται στο -2 από τον πρωτοπόρο Κεραυνό Μακρυγιάλου.

Οι Ρομά έμειναν στους 40 βαθμούς και στην 5η θέση του πίνακα, χάνοντας έδαφος στην “κούρσα” της ανόδου.

Στο 23 ο Π. Καραγκούνης άνοιξε το σκορ για τους Ρομά Κατερίνης, με το 0-1 να είναι και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η Ακαδημία Κατερίνης 2006 “γύρισε” το παιχνίδι με δυο γκολ σε τρία λεπτά, από τους Φωτιάδη (61′) και Σιτμαλίδη (63′).

Η “απάντηση” των Ρομά Κατερίνης ήλθε στο 73′ όταν ο Θ. Καραγκούνης ισοφάρισε σε 2-2.

Το “τρίποντο” στην Ακαδημία Κατερίνης 2006 χάρισε στο 90′ ο Φωτιάδης, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ντασιόπουλος με βοηθούς τους Κουτσικανίδη και Νατσιό.

Ακαδημία Κατερίνης 2006 (Λευτέρης Φωτιάδης): Καρυώτης, Δερμίσης, Φτεργιώτης Γ., Γερακόπουλος (73′ Χαλεπλής), Ζώρας, Φτεργιώτης Δ., Σιτμαλίδης, Θεοδωρίδης, Τζίτσας, Φωτιάδης, Θεοφιλόπουλος.
Ρομά Κατερίνης (Χρήστος Παπαγιάννης): Καλιώρας Β., Καναπίτσας Δ., Καραγκούνης Δ., Δημητρίου Κ., Καραγκούνης Ι., Δημητρίου Ι. (70′ Ζαφειρόπουλος), Γιαζιτζόγλου, Δημητρίου Γ., Καραγκούνης Θ., Δημητρίου Π., Καραγκούνης Π..