Η ΚουΠα Κιλκίς ηττήθηκε με 79-71 από τους Τιτάνες Παλαμά, στο Κλειστό Γυμναστήριο Παλαμά, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Για είκοσι επτά λεπτά πάλεψε η Κούπα για την επιστροφή στις νίκες, ωστόσο στην συνέχεια έχασε την επαφή στο σκορ από τους πρωτοπόρους Τιτάνες γνωρίζοντας την πέμπτη συνεχόμενη ήττα της.

Παρά το γεγονός αυτό, η ομάδα του Κιλκίς παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της έκτης αν και δεν εξαρτάται πλέον από την ίδια, μιας και χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων. Πιο συγκεκριμένα, η ΚουΠα οφείλει από την πλευρά της να κάνει το δύο στα δύο κόντρα σε Τρίκαλα (εντός) και και Ολυμπιακό Βόλου (εκτός) και ταυτόχρονα θέλει να ηττηθεί ο Πιερικός Αρχέλαος από τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη (εντός) και την Καστοριά (εκτός).

Οι Τιτάνες προηγήθηκαν με 6-1 μετά από τρία λεπτά αγώνα, με την ΚουΠα να μειώνει σε 6-5 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με 18-11 για να ολοκληρωθεί η περίοδος με το σκορ στο 18-13.

Η φιλοξενούμενη προσπέρασε με 22-24, με την ομάδα του Παλαμά να ανακτά το προβάδισμα με 31-29 και ο πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μόλις έναν πόντο να χωρίζει τις δύο ομάδες και το σκορ στο 31-30.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του Λάμπρου Βαρδακούλη να ξεφεύγουν με 40-32. Στην συνέχεια ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς σε διψήφιο επίπεδο (48-35) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-55.

Οι Τιτάνες διατήρησαν το προβάδισμά τους πάνω από τους δέκα πόντους, φτάνοντάς του μέχρι και τους δεκαέξι, με την ομάδα του Κιλκίς να τρέχει ένα σερί δέκα πόντων και να διαμορφώνει το τελικό 79-71

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Κασούμης, Λυτροσυγκούνης.

Δεκάλεπτα: 18-13, 31-30, 54-45, 79-71.

ΓΣ Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 18 (2), Τσούμας Σ. 19 (3), Τσούμας Γ. 6, Σαριμπαλίδης Κ. 16 (3), Λόλας 10, Αντωνίου 7 (2), Πανάγος, Σφακιανός 2, Σαριμπαλίδης Γ., Αρχοντούλης 1, Φαλιάκης.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 16 (3), Παπαδόπουλος 18 (3), Μανούσος 17, Μακούλης 11 (1), Καρυπίδης 5 (1), Πιπερτζής, Ασιγκίδης 4, Κολεσιώτης, Ποζίδης.