Ο Αλμυρός επικράτησε με 82-70 των Τιτάνων Παλαμά, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αλμυρού, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Το καλύτερο παιχνίδι της φετινής σεζόν στο κλειστό του Αλμυρού. Σε ένα κατάμεστο γήπεδο που πολλοί θεατές είδαν το παιχνίδι όρθιοι, ο ΓΣΑ υπέταξε τους πρωτοπόρους Τιτάνες Παλαμά και όχι μόνο, μιας και ταυτόχρονα κάλυψε τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου έχοντας πλέον το προβάδισμα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία. Ματς μεταξύ των δύο κορυφαίων ομάδων του 4ου ομίλου, ήταν ντέρμπι με τα όλα του και θύμισε τα περσινά πλέι οφ… Μετά το 70-69, οι “κυανόλευκοι” έκαναν σερί 12-1 στα τελευταία δύο λεπτά.

Οι τρεις πρώτες περίοδοι έληξαν ισόπαλες, πρώτος σκόρερ για τρίτο σερί ματς ο Παπούλιας με 20 πόντους, ενώ ο Πελεκούδας είχε 14 με 7/7 δίποντα. Στους 23 σταμάτησε ο Παπαχρήστος, όμως πέτυχε μόνο ένα καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Πολίτης έχασε το πρώτο σουτ του αγώνα αλλά μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Κοντοστάθης άνοιξε το σκορ με τρίποντο από τη γωνία. Ο Πελεκούδας το 5-0, όμως ο Κ. Σαριμπαλίδης ευστόχησε έξω από τα 6,75. Ακολούθησε νέο καλάθι του ψηλού του Αλμυρού και μία βολή του Παπούλια, σκορ 8-3 στο 2:04. Ο Κοντοστάθης με ωραία ενέργεια fade away σουτ το +7 και ο ίδιος το 12-3 στον αιφνιδιασμό σε δημιουργία Μαμούρα. Διψήφια διαφορά με μακρινό σουτ του Πολίτη (15-5), η κερκίδα …ξεσηκώθηκε με μια εντυπωσιακή τάπα του Μαμούρα, όμως οι Τιτάνες είχαν γρήγορο 0-4 με τον Παπαχρήστο μειώνοντας στους έξι. Στο καλάθι του Γ. Σαριμπαλίδη, απάντησε ο Πελεκούδας ύστερα από ασίστ του Πολίτη, ο Τάσσος μπήκε στο παρκέ στα μισά της περιόδου και στην πρώτη επίθεση σκόραρε για το 19-12. Ο Παπαχρήστος ήταν ο παίκτης που ανέλαβε το σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους, πέτυχε 9 πόντους στη σειρά: μία βολή, γκολ-φάουλ, δίποντο και τρίποντο. Έτσι οι Παλαμιώτες προσπέρασαν για πρώτη φορά, 19-20 στο 8:11. Ο έμπειρος φόργουορντ είχε 13 από τους 20 της ομάδας του σε αυτό το διάστημα! Αρκετές βολές στο τελευταίο δίλεπτο και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη στους 21.

Ο Τάσσος το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Πελεκούδας το δεύτερο με ωραία προσπάθεια μετά ασίστ του Κοντοστάθη. Ο ψηλός σκόραρε ξανά με σουτάκι από τα τρία μέτρα, όμως ο Παπαχρήστος με τρίποντο διαμόρφωσε το 27-27. Σκορ 29-28 στο 15’ όταν είχαμε τάιμ άουτ και μετά τη μικρή διακοπή για οδηγίες, ο Γ. Τσούμας έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Στο 6ο λεπτό ο ΓΣΑ συμπλήρωσε φάουλ δίνοντας το μπόνους των βολών στους Τιτάνες, 29-32 από τον Παπαχρήστο και ο Κοντοστάθης, επίσης με βολές μείωσε στον πόντο. Από τον Αλμυριώτη φόργουορντ -που επέστρεψε στις μεγάλες εμφανίσεις- ακολούθησε ένα προσωπικό καλάθι αφού πήρε αμυντικό ριμπάουντ, κατέβασε την μπάλα σ’ όλο το παρκέ και την άφησε στο διχτάκι. Σκορ 33-34 στο 17’ όταν ο Μιχάλης Πολίτης χρεώθηκε με τρίτο προσωπικό φάουλ και στο +4 οι Τιτάνες με τρίποντο του καταπληκτικού Παπαχρήστου ο οποίος είχε 21 πόντους σε 18 λεπτά, τους 21 από τους 37 για το συγκρότημα του Βαρδακούλη! Ο Λάππας έβαλε δύσκολο υπό πίεση σουτ έξω από τα 6,75 στη λήξη του χρόνου, ισοφάρισε ο Παπούλιας με μία βολή και ο ίδιος τζαμπ σουτ για το προσπέρασμα. Το μικρό σερί 6-0 διέκοψε ο Λόλας που ισοφάρισε 39-39, σκορ ημιχρόνου.

Ο Κοντοστάθης είχε 11 πόντους με 2/2β., 3/3δ., 1/2 τρ., ο Πελεκούδας 10π. με 5/5δ., ενώ για τους Τιτάνες ο Παπαχρήστος 21π. με 6/7β., 3/4δ., 3/4τρ. και ο 6 ο Σ. Τσούμας.

Ο Παπούλιας το πρώτο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι Τιτάνες απάντησαν με σερί 0-6. Για τέσσερα λεπτά οι παίκτες του Αλμυρού κόλλησαν κάπως επιθετικά με άστοχα σουτ και λάθη (δύο φορές βήματα από τους ψηλούς). Ο Κ. Σαριμπαλίδης με τρίποντο διαμόρφωσε το 41-48 (25’). Ο Παπούλιας διέκοψε το 0-9 των Τιτάνων, ύστερα έδωσε ασίστ για τον Τάσσο ο οποίος σκόραρε, έβαλε και τη συμπληρωματική βολή του φάουλ, 46-48 στο 26’. Ο Μιχάλης Πολίτης είχε πολλά λεπτά να …μιλήσει, όμως πέτυχε δύσκολο καλάθι, γκολ-φάουλ ισοφαρίζοντας στους 51. Γ. Τσούμας και Αργύρης από ένα τρίποντο, ο Παπούλιας με σουτάκι …από τις σπεσιαλιτέ του έβαλε μπροστά τους «κυανόλευκους» και η περίοδος ολοκληρώθηκε 59-59. Ο Αργύρης ξαναευστόχησε έξω από τα 6,75 -βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα με 8 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο-, όμως στα 6 δευτερόλεπτα που έμεναν, ο Σ. Τσούμας απάντησε με τον ίδιο τρόπο εξοργίζοντας τον Λουκά Ζαρονικόλα που είδε τους παίκτες του να μην βγάζουν την άμυνα…

Ο Λάππας δύο καλάθια, ο Σ. Τσούμας βρήκε το χέρι του από μακριά… και ο Πελεκούδας το 65-64 στο 32’. Βγήκαν δύο καλές άμυνες για τους γηπεδούχους αλλά ακολούθησαν λάθη στην επίθεση (σουτ σκοτωμένο στο τέλος των 24’’, δύο λάθος πάσες) που ανάγκασαν τον κόουτς Ζαρονικόλα να ζητήσει τάιμ άουτ. Για τρία λεπτά δεν είχαμε αλλαγή στο σκορ, αλλά ο Πολίτης έβαλε μία βολή από τεχνική και ο Παπούλιας ένα φλόουτερ από τα πλάγια. Έτσι έγινε το 68-64 στο 35:17. Η άμυνα των παικτών του ΓΣΑ δυνάμωσε πολύ σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού αλλά δύο μαζεμένα φάουλ, έδωσαν βολές στους Τιτάνες. Ο Λάππας με ένα off balance το 70-66 στο 37:30, όμως ο Κ. Σαριμπαλίδης ευστόχησε σε τρίποντο.

Στις τελευταίες φάσεις του συναρπαστικού αγώνα: τζαμπ σουτ του Παπούλια για το 72-69, άστοχο του Λόλα κάτω από το καλάθι, τρίποντο του Λάππα …μπήκε και βγήκε αλλά ο Πελεκούδας σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 74-69. Ακολούθησε επιθετικό φάουλ στην επίθεση των Τιτάνων και 1/2 βολές από τον Λάππα στα 58’’ για τη λήξη (75-69).

Ο Παπαχρήστος υπέπεσε σε βήματα, ο Πολίτης έβαλε βολή τεχνικής ποινής και στα 19’’ έγινε η φάση του αγώνα. Ο Παπούλιας δέχθηκε τάπα, με το που έπεσε στο παρκέ, ξανασούταρε υπό πίεση, το έβαλε με ταμπλό, πήρε και φάουλ! Ο Πολίτης έβαλε βολή τεχνικής ποινής, ο Παπούλιας επίσης στο φάουλ που κέρδισε. Σκορ 80-69 ενώ απέμεναν 19.4’’. O προπονητής του ΓΣΑ έδωσε εντολή για φάουλ μετά το τάιμ άουτ, έγινε πάνω στον Γ. Τσούμα που έβαλε την πρώτη βολή. Ο Κοντοστάθης γράπωσε το ριμπάουντ μετά τη δεύτερη και ήταν η σειρά του να πάει στη γραμμή… Με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 82-70 καθώς ο Σ. Τσούμας αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση.

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Κωνσταντινέλλης, Κουρόγλου

Δεκάλεπτα: 21-21, 39-39, 59-59, 82-70.

ΓΣ Αλμυρού (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 11 (4/4β., 3/4δ., 1/3τρ., ριμπ.7-0), Λάππας 10 (1/2β., 3/3δ., 1/4τρ., ριμπ.2-0), Μαμούρας 2 (1/1δ.,0 1/τρ., ριμπ.2-1), Παπούλιας 20 (4/6β., 8/12δ., 0/5τρ., ριμπ.5-1), Μυλωνάς (0/1τρ), Ξηρομερήσιος, Παπουτσής, Μπακολιάς, Αργύρης 8 (1/1δ., 2/3τρ., ριμπ.2-0), Πελεκούδας 14 (7/7δ., ριμπ.3-3), Πολίτης 9 (4/4β., 1/2δ., 1/4τρ., ριμπ.2-0), Τάσσος 8 (2/3β., 3/5δ., ριμπ.0-2).

ΓΣ Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Αντωνίου (0/1δ., 0/1τρ.), Τσούμας Γ. 6 (1/3β., 1/3δ., 1/5τρ.), Παπαχρήστος 23 (6/9β., 4/7δ., 3/4τρ.), Σφακιανός 1 (1/2β., 0/1δ., 0/1τρ.), Σαριμπαλίδης Γ. 2 (1/1δ.), Πανάγος (0/2τρ.), Φαλιάκης, Μπακρατσής, Αρχοντούλης, Σαριμπαλίδης Κ. 15 (3/3β., 0/3δ., 4/7τρ.), Λόλας 9 (1/4β., 4/6δ.), Τσούμας Σ. 14 (6/10β., 1/5δ., 2/6τρ.).

Πηγή: e-Αλμυρός