Ο Αλμυρός επικράτησε με 88-69 του Δόξα Πύρρου Άρτας, στο Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Αλμυρού, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Μετά το ρεπό στην 1η αγωνιστική της α’ φάσης, ο Αλμυρός μπήκε λύγισε χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο την Δόξα Πύρρου Άρτας και πήρε την πρόκριση για την 3η αγωνιστική, εκεί όπου θα υποδεχθεί το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στην Σταυρούπολη και το Άργος Ορεστικό..

Με τον Ίλιτς έχει οκτώ πόντους και δύο ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 6-15 στα μισά της πρώτης περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με 18-22 υπέρ της ομάδα της Άρτας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο, όλα αλλάξαν με τον Αλμυρό να παίρνει από την τριάδα των Κοντοστάθη, Λάππα και Πολίτη τριάντα πόντους (από τους σαράντα τρεις του στο ημίχρονο) με 8/13 τρίποντα και σκοράροντας είκοσι πέντε πόντους στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου έφερε τα πάνω κάτω στον πίνακα του σκορ προσπερνώντας με 43-26 στο 18′ και με 43-39 στο φινάλε του πρώτου μέρους τρέχοντας ένα επί μέρους 13-2 από το 14′ μέχρι και το 18′.

Με αυτόν τον ρυθμό και αυτήν την ενέργεια μπήκαν οι οικοδεσπότες και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και με πρωταγωνιστή τον Λάππα (δεκαοκτώ πόντοι με 3/6 τρίποντα, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, δύο κλεψίματα) αλλά και την αποτελεσματικότητα στην άμυνα (14/47 σουτ η Δόξα Πύρρου). Αυτό είχε ως συνέπεια ο Αλμυρός να αποσπαστεί με διψήφια διαφορά στο σκορ (54-44 στο 26′) φτάνοντας την στους δεκαπέντε πόντους (61-46 στο 28′) και επί της ουσίας να καθαρίσει από την υπόθεση πρόκριση.

Διαιτητές: Δικταπανίδης, Αγραφιώτης Β., Σκρίνος.

Δεκάλεπτα: 18-22, 43-39, 67-52, 88-69.

ΓΣ Αλμυρού (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 12 (4), Λάππας 24 (5), Μαμούρας 4, Μασούρας 11 (3), Κανατούλας, Μυλωνάς 6 (2), Ξηρομερήσιος, Βαλαμούτης 9 (1), Πολίτης 14 (3), Πελεκούδας 8.

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ιωαννίδης 6 (1), Γυφτοκώστας 3 (1), Ξιούρας 3 (1), Πρίφτι, Μπαρτζώκας 6 (1), Βασιλείου, Δόνος, Βελέγκας, Μπάλλας 19, Θώδης 9, Ίλιτς 16 (1), Σταυρόπουλος 7 (1).