Στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής βρίσκεται ο ΓΑΣ Σβορώνου που κέρδισε με 2-0 τη Λευκίμμη στον αγώνα που διεξήχθη στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη, στο ντεμπούτο του στον πάγκο των Σβορωνιωτών, εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία του πρωτοπόρου Εθνικού Νέου Κεραμιδίου στα Τρίκαλα και με 55 βαθμούς είναι πλέον… μια ανάσα πίσω από την 1η θέση στην οποία “συγκατοικεί” η ομάδα του Νέου Κεραμιδίου και η Νέα Αρτάκη.

Τα γκολ για τον πιερικό σύλλογο πέτυχαν ο Χαρτσιάς στο 38′ με φάουλ και ο Κωτσιόπουλος στο 54′ με σουτ.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο ΓΑΣ Σβορώνου υποδέχεται τον Θεσπρωτό.

1′ Εκτέλεση φάουλ του Μουζακίτη, μπλόκαρε ο Ζωγράφος.
12′ Μετά από σέντρα του Καραγκούνη ο Δεμηρτζόγλου έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Παγκράτης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
16′ Εκτέλεση φάουλ του Μουζακίτη, η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Ζωγράφου.
19′ Ο Λάμπογλου τροφοδότησε τον Κυπαρίσση αλλά αυτός δεν έπιασε καλά το πλασέ δίνοντας την ευκαιρία στον Παγκράτη να μπλοκάρει.
32′ Γύρισμα του Λάμπογλου στον Κυπαρίσση, αυτός έκανε το σουτ που κόπηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς.
35′ Ο Παγκράτης μπλόκαρε σουτ του Χατζή.
38′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Χαρτσιάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 για τον ΓΑΣ Σβορώνου.

53′ Ο Κωτσιόπουλος επιχείρησε σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
54′ ΓΚΟΛ! 2-0: Μετά από χτύπημα κόρνερ του Κοντοθανάση, ο Δημητρίου πάσαρε στον Κωτσιόπουλο και αυτός με σουτ έκανε το 2-0.
55′ Κοντινό σουτ του Νίτα, έφυγε άουτ.
56′ Σουτ του Δεμηρτζόγλου στην κλειστή γωνία του Παγκράτη, απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Λευκίμμης.
66′ Εκτέλεση φάουλ του Μουζακίτη, μπλόκαρε ο Ζωγράφος με διπλή προσπάθεια.
81′ Σουτ του Κυρτέγου, απέκρουσε δύσκολα ο Παγκράτης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Λαμπρίδης με βοηθούς τους Αδραμάνη και Σαμαρά, της ΕΠΣ Πέλλας.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Μπαλός (5′), Βασσάκης (37′), Παπαθανασίου (52′) και Σκιαδάς (73′) της Λευκίμμης.

Σβορώνος (Σάκης Θεοδοσιάδης): Ζωγράφος, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Χαρτσιάς (86′ Βούλγαρης), Μυστρίδης (81′ Φυτόπουλος), Δεμηρτζόγλου, Κοντοθανάσης, Κυπαρίσσης, Λάμπογλου (86′ Ξυδούς), Καραγκούνης, Χατζής (81′ Βύρος).
ΑΕ Λευκίμμης: Παγκράτης, Μοτσοβίλα, Μπαλός, Σκιαδάς, Παπαθανασίου (80′ Τσαγκαράκης), Τσοπανάς (46′ Νίτας), Μουζακίτης, Σπανός, Βασσάκης, Κωστακιώτης, Τσούτσης (73′ Κουρής).