Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου ηττήθηκε με 52-57 στην παράταση από την ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΑΚΕ Πιερίας να είναι η ομάδα που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 11-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δώδεκα πόντους και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 23-27 υπέρ της φιλοξενούμενης.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με την ομάδα της Κατερίνης ωστόσο να να διευρύνει ελαφρώς το προβάδισμά της και το τέλος της περιόδου να τη βρίσκει μπροστά στο σκορ με 34-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εργόναθλος Πολυκάστρου κατάφερε να ανατρέψει την έως εκείνη την στιγμή διαμορφωμένη κατάσταση στο σκορ δεχόμενη μόλις τέσσερις πόντους και σε συνδυασμό με τους έντεκα που σημείωσε, οδηγήθηκε ο αγώνας σε παράταση, καθώς οι δύο ομάδες να ολοκλήρωσαν τα σαράντα λεπτά της αναμέτρησης ισόπαλες στους σαράντα πέντε πόντους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ΑΚΕ Πιερίας έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις και καθαρότερο μυαλό κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 52-57.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 11-15, 23-27, 34-41, 45-45, 52-57.