Για τον δεύτερο αγώνα της φάσης των «8» του CEV Women’s Challenge Cup, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Γερμανία, όπου και αντιμετώπισε την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου την Βισμπάντεν, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κλέπκου, Τσιόγκα, Ουίλιαμς, Κυπαρίσση, Πολυνοπούλου, Ντέακ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Σ’ ένα γήπεδο στο οποίο η δυναμική στήριξη του Κόσμου του ΠΑΟΚ μετέτρεψε τον αγώνα σε… εντός έδρας, οι «ασπρόμαυρες» ξεκίνησαν δυναμικά, παίρνοντας το προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 7-8. Με σταθερά καλή απόδοση, ο Δικέφαλος διατηρούσε το προβάδισμα και μέχρι τα μέσα, 14-17. Σ’ εκείνο το σημείο ένα «μπλακ-άουτ» έδωσε την ευκαιρίες στις γηπεδούχες να δημιουργήσουν 6-0 σερί, παίρνοντας το προβάδισμα, 20-17. Το σετ κινήθηκε στην τελική ευθεία σε ισορροπία, με τις δύο ομάδες να μάχονται σκληρά, 22-21. Σ’ ένα οριακό σετ, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, 23-23, ωστόσο οι γηπεδούχες με 2-0 σερί έκαναν το 25-23 και κατ’ επέκταση το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν το ψυχολογικό πλεονέκτημα μετά το 1-0, και πήραν προβάδισμα από νωρίς, 10-5. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στην υποδοχή, δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποιο σερί, με την διαφορά να παραμένει, 17-12. Σ’ εκείνο το σημείο, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν ρυθμό, βρήκαν τις λύσεις και μείωσαν στον πόντο, 19-18. Ωστόσο, ένα σερί 4-0 από τις γηπεδούχες, έφερε σε δύσκολη θέση τις παίκτριες του Δικεφάλου, 23-18. Σε αυτό το διάστημα «έχτισε» επάνω η Βισμπάντεν και με 25-22 έκανε το 2-0, τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση.

Σ’ ένα διαδικαστικού χαρακτήρα, τρίτο σετ, ο Ντάρκο Ζάκοτς μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του, με στόχο να δώσει αγωνιστικό ρυθμό αλλά και την εμπειρία μίας τόσο μεγάλης ευρωπαϊκής αναμέτρησης. Το ξεκίνημα του σετ ήταν άκρως ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι έως και το 12-12. Ένα 7-0 σερί των γηπεδούχων αύξησε την διαφορά σε κομβικό σημείο, 19-12. Οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν, 22-19, ωστόσο το 25-22 διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-22 σε 82′.