Εντός έδρας ήττα με 0-3 από τη Νέα Αρτάκη γνώρισε ο Βατανιακός, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Τα γκολ για την ομάδα της Εύβοιας πέτυχαν ο Παυλίδης στο 45’+3′, ο Τσούπρος στο 71′ και ο Σπηλιώτης στο 83′.

Οι ουσιαστικά υποβιβασμένοι Κατερινιώτες έπαιξαν για την ιστορία τους, παρατασσόμενοι με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και θέλοντας να απειλήσουν στις αντεπιθέσεις, απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο που παλεύει για την άνοδο.

Ο Βατανιακός έβαλε “δύσκολα” στη Νέα Αρτάκη για… κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο, με το 0-1 να γίνεται στο 45’+3′ και να αποτελεί το… “κλειδί” των φιλοξενούμενων για το “διπλό”.

Στο β’ ημίχρονο, όλα ήταν πιο εύκολα για την ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη που βρήκε άλλα δυο γκολ και έφυγε με το “τρίποντο”, παραμένοντας στο -2 από τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου (με 63 βαθμούς έναντι 65 της ομάδας της Πιερίας).

Όσο για τον Βατανιακό, έμεινε στους 28 βαθμούς και στη 15η θέση του πίνακα.

Την ερχόμενη Κυριακή η ομάδα του Βατάν αγωνίζεται εκτός έδρας με το Κιλελέρ.

16′ Μετά από σέντρα του Παπαδάκη ο Ιορδανίδης έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
20′ Σουτ του Ταυταρίδη, έφυγε άουτ.
24′ Εκτέλεση φάουλ του Ταυταρίδη, κεφαλιά του Τσούπρου, πέρασε άουτ.
42′ Σουτ του Ιορδανίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.
45’+3′ Ο Παυλίδης εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Ρέντζα και έκανε το 0-1.
46′ Σουτ του Παπαδάκη, έφυγε άουτ.
67′ Η Νέα Αρτάκη διαμαρτυρήθηκε για μη καταλογισμό πέναλτι σε χερί του Ντόση.
71′ ΓΚΟΛ! 0-2: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ταυταρίδη ο Τσούπρος με κεφαλιά έκανε το 0-2.
83′ ΓΚΟΛ! 0-3: Ο Σπηλιώτης με πλασέ νίκησε τον Φιρινίδη, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Καπρέτσος με βοηθούς τους Παντικίδη και Γενετζάκη, της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Κίτρινες κάρτες είδαν ο Δημητρίου (47′) του Βατανιακού και ο Ταυταρίδης (10′) της Νέας Αρτάκης.

Βατανιακός (Γιώργος Ποτουρίδης): Φιρινίδης Ι., Μάλα, Σαμανίδης, Γκαράτζιας, Δερμίσης (74′ Φιρινίδης Χ.), Ανανιάδης Χ., Ντόσης (74′ Ραπτόπουλος), Ανανιάδης Δ., Μιχαηλίδης, Δημητρίου (61′ Χαντζαρίδης), Μητράκας.
Νέα Αρτάκη (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Ντουμάνης, Ρέντζας (88′ Ζαχαράκης), Στασινόπουλος, Τσούπρος, Μπιμπισίδης, Ταυταρίδης (89′ Μερτύρης), Παπαδάκης (79′ Χατζηστάμου), Λάμπρου (79′ Σαλπιγγίδης), Παυλίδης, Ιορδανίδης, Μεταξάς (70′ Σπηλιώτης).