Την 5η ήττα του στο φετινο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών γνώρισε ο Ορφέας Κατερίνης που έχασε στο Β’ ΔΑΚ Κατερίνης από τον Απόλλωνα Σταυρούπολης με 26-34, σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του Β’ υποομίλου του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Έτσι, η ομάδα της Κατερίνης έμεινε στους 2 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί στην 6η θέση με την Προσοτσάνη Δράμας ενώ ο Απόλλων έφτασε τους 4 βαθμούς και “έπιασε” στην 4η θέση τον Ορφέα Σουρωτής.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 15′, με τις Θεσσαλονικιές να παίρνουν προβάδισμα 3 γκολ στο 20′ (8-11) και 4 γκολ στο 25′ (10-14) για να μαζέψει τη διαφορά ο Ορφέας στο τέλος του ημιχρόνου το οποίο έληξε 12-14.

Στο β’ ημίχρονο, το σκηνικό διαφοροποιήθηκε καθώς ο Απόλλων κάθε πεντάλεπτο διεύρυνε το προβάδισμα (+5 στο 35′, +6 στο 40′, +7 στο 45′ και στο 50′, +9 στο 55′) για να φτάσει τελικά στην επικράτηση με 26-34.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο Ορφέας υποδέχεται την Δράμα 86 που με 10 βαθμούς ισοβαθμεί στην 1η θέση με Πανελλήνιο Νεάπολης και Βορέα Αλεξανδρούπολης.

Διαιτητές: Πατιός, Πήτας.

Δίλεπτα: 3-0.
Πέναλτι: 0/0-0/0.

Πεντάλεπτα: 3-3, 4-5, 7-8, 8-11, 10-14, 12-14 (ημ.), 13-18, 15-21, 18-25, 21-28, 23-32, 26-34.

ΓΑΑΣ Ορφέας Κατερίνης (Αθανασιάδης): Κουθουρίδου 3, Latollari 5, Κακάνη 7, Ndoj 3, Τσακπουνίδου, Περτζεγκάι, Ζάχου 1, Βαρυτιμίδου 1, Σεραφίδου, Μιχαηλίδου 1, Λούλα 4, Παναγιωτίδου 1.

ΑΕΣ Απόλλων Σταυρούπολης: Κουρκουλάκη 2, Καμπούρη 2, Ροδοπαίου, Σαμαρά, Βασιλείου 3, Ταφάκη Β. 1, Χωρίκη, Αρβανίτη 10, Ταφάκη Ε., Σαμπαντζή 11, Λευθέρη 5.