Ο Αρχέλαος Κατερίνης ηττήθηκε με 24-18 από τον Φοίβο Συκεών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Συκεών, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Η ομάδα της Κατερίνης κοίταξε στα μάτια τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας και με τη σημερινή της εμφάνιση άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Με όπλο την καλή του άμυνα ο Αρχέλαος ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ ημιχρόνου.

Είναι χαρακτηριστικό πως κάθε πεντάλεπτο στο α’ μέρος έβρισκε μπροστά στο σκορ τον Αρχέλαο (0-2, 2-4, 3-6, 5-7, 7-9) με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 10-10.

Στο β’ ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων (13-10), το οποίο και δεν απώλεσαν μέχρι το τέλος, με τον Αρχέλαο να μένει σχετικά κοντά (15-11, 18-14, 20-15, 22-18) αλλά στο τέλος να ηττάται με 24-18.

Διαιτητές: Θεοδοσίου, Βιολιτζής.

Δίλεπτα: 4-6.
Πέναλτι: 4/4-2/2.

Πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 3-6, 5-7, 7-9, 10-10 (ημ.), 13-10, 15-11, 18-14, 20-15, 22-18, 24-18.

Φοίβος Συκεών (Κανσίζογλου): Κούλαλης, Λυκοστρατής, Μαρκατάτος, Κουβράκης 3, Φώτογλου 2, Κοπαΐδης 2, Δεληζάνος 5, Δελιάς, Γκάρας 1, Βραχιόπουλος 2, Καρανάτσιος, Παντικίδης 1, Σιούλης 1, Πάτσιας 3, Μαντάς 2, Αλατσατιανός 1.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Κοσμίδης, Μάνης, Λευθέρης, Ξεφτέρης, Εγγλέζος 2, Παπανάκος Κ., Θυμιόπουλος 3, Μαυρόπουλος 7, Τριανταφύλλου, Χατζηιωαννίδης, Κανταρτζής 1, Σαϊδές 1, Σιώκας 1, Σκούφας, Χαραλαμπίδης 3, Μαρινόπουλος.