Ο Αρχέλαος Κατερίνης ηττήθηκε με 39-24 από τον ΑΟ Εκμάθηση Αθλημάτων, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Συκεών, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Η ομάδα της Κατερίνης που για ένα ακόμη παιχνίδι αγωνίστηκε χωρίς Βουτσά, Σαϊδέ, Ράνο και Χ. Παπανάκο ήταν ανταγωνιστική στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ευρισκόμενη στο -1 στο 1ο (3-2) και 2ο (6-5) πεντάλεπτο, ωστόσο, όσο περνούσε η ώρα η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων αυξανόταν (+3, +6, +6) και το ημίχρονο έκλεισε με τους Θεσσαλονικείς μπροστά στο σκορ με 7 γκολ (19-12).

Το σκηνικό δε διαφοροποιήθηκε και στο β’ ημίχρονο, καθώς η διαφορά υπέρ του ΑΟ Εκμάθησης Αθλημάτων έφτασε σε διψήφιο αριθμό γκολ (24-14 στο 35′) και εν συνεχεία διευρύνθηκε και έφτασε τα 12 (28-16, 30-18, 33-21) και 13 γκολ (35-22) και να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στο τέλος, το οποίο βρήκε τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 39-24.

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης, Τορνικίδης.

Δίλεπτα: 1-5.
Πέναλτι: 3/3-3/3.

Πεντάλεπτα: 3-2, 6-5, 9-6, 13-7, 16-10, 19-12 (ημ.), 24-14, 28-16, 30-18, 33-21, 35-22, 39-24.

ΑΟ Εκμάθηση Αθλημάτων (Υετίων): Παπαγεωργίου, Ιμζιρίδης, Καράγγελος 9, Κυριμπίδης 1, Λόγια 3, Τζινέβης 9, Ιλέρης 7, Πετρίδης, Καρακεχαγιάς 5, Μπαμπλέκης 2, Γιαννακίδης, Μαμούρης 2, Μαντζόπουλος, Γαλανός, Αχιλιάς, Λυμπούδης 1.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Εγγλέζος 1, Χατζηιωαννίδης, Σιώκας 2, Παπανάκος Κ., Μαυρόπουλος 11, Κανταρτζής, Κωνσταντάκης 5, Χαραλαμπίδης 3, Θυμιόπουλος 1, Μαρινόπουλος, Ξεφτέρης 1, Λευθέρης, Μάνης, Κοσμίδης.