Ο Αρχέλαος Κατερίνης επικράτησε με 29-23 του Φαίακα Κέρκυρας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Με απόδοση που θύμισε δρομέα μεγάλων αποστάσεων, καθώς μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα η ομάδα της Κατερίνης άρχισε να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή της, με κορύφωση τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου όπου οδήγησε σε πρόωρο finish τον αγώνα, ο Αρχέλαος σημείωσε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, το οποίο διαγράφεται άκρως ανταγωνιστικό, με αποτέλεσμα κάθε βαθμός να είναι πολύτιμος στην οικονομία του.

Καλύτερα μπήκη στη αναμέτρηση ο Φαίακας, ο οποίος προηγήθηκε με 2-4 στο πρώτο πεντάλεπτο, ενώ κατάφερε να διατηρήσει ισχνό προβάδισμα μέχρι και λίγο μετά τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αρχέλαος ανεβάζοντας την ένταση και την απόδοσή του, κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 13-11.

Ο γηπεδούχος κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει το προβάδισμα που απέκτησε, αλλά και να το διευρύνει σταδιακά, φτάνοντας το στα πέντε τέρματα δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος και στα έξι δέκα λεπτά αργότερα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 29-23.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Βιολιτζής.

Δίλεπτα: 5-2.
Κόκκινη: Αλαμάνος (26’ 01”)
Πέναλτι: 2/2-4/4.

Πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 7-7, 8-9, 11-10, 13-11 (ημ.), 14-12, 17-13, 21-16, 23-19, 27-21, 29-23.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Κοσμίδης, Μάνης, Λευθέρης, Ξεφτέρης 3, Μαρινόπουλος, Θυμιόπουλος 7, Χαραλαμπίδης, Κωνσταντάκης 2, Μαυρόπουλος 10, Παπανάκος, Ουσταμπασίδης 3, Σκούφας, Παπαναστασίου, Σιώκας 3, Χατζηιωαννίδης, Θεοφανίδης 1.

ΑΟ Φαίαξ Κέρκυρας (Τσιλιμπάρης): Σουλάνης 5, Κακαφίκας 2, Ανδριώτης, Δελαπόρτας, Πανεράτος, Αυλωνίτης 8, Κυπριώτης 2, Δελλής 1, Προβατάς 5, Τζαμπάφτι, Αλαμάνος, Τσιλιμπάρης, Γλυκοφρύδης.