Ο Αρχέλαος Κατερίνης κέρδισε με με 29-25 τον Αλέξανδρο Αξιούπολης στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ήταν η τέταρτη νίκη για τον Αρχέλαο στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον οι Κατερινιώτες ισοβαθμούν στην 6η θέση με τον Φαίακα Κέρκυρας, τον οποίο αντιμετωπίζουν εκτός έδρας το ερχόμενο Σάββατο, ενώ ο Αλέξανδρος Αξιούπολης παρέμεινε στην 5η θέση με 9 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο α’ μέρος, με τους Κιλκισιώτες να προηγούνται με 2 γκολ στο 10 (3-5) και τον Αρχέλαο να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενος με 12-11.

Στο β’ ημίχρονο, οι Κατερινιώτες προστάτεψαν το προβάδισμα το οποίο και σταδιακά αύξησαν σε 2 (16-14 στο 35′, 4 (22-18 στο 45′) και 6 γκολ (25-19 στο 50′), φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με 29-25.

Διαιτητές: Λινάρδος, Νικολαΐδης.

Δίλεπτα: 5-4.
Πέναλτι: 1/1-1/1.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-5, 5-6, 8-8, 9-10, 12-11 (ημ.), 16-14, 19-17, 22-18, 25-19, 26-21, 29-25.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Κοσμίδης, Μάνης, Σαββίδης, Βουτσάς 6, Ράντος 7, Θυμιόπουλος 1, Παπανάκος Κ. 1, Μαυρόπουλος 7, Σκούφας, Ξεφτέρης, Χαραλαμπίδης, Σαϊδές 2, Σιώκας 5, Κωνσταντάκης, Χατζηιωαννίδης, Παπανάκος Χ…

ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Σμυρνάκου): Στεφανίδης, Γιαβασίδης 5, Μεϊμαρίδης, Παπαρήγας, Τσαγκαράκης 3, Ψωμαθιανός 3, Αναστασιάδης 1, Παπαδόπουλος, Dhimollaris 1, Acimovic 7, Παπαρίδης, Τσορλίνης 2, Κέφαλος 3, Καραγιάννης, Μέλλιος, Αμπαζής.