Ο Αιγινιακός με πολλά ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα κατάφερε με ολική ανατροπή να κερδίσει στο ντέρμπι των πρωτοπόρων της 10ης μέρας του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας την ΑΕ Περίστασης με σκόρ 2-1 και απολαμβάνει πλέον τη “μοναξιά” της κορυφής.

Στο κατάμεστο από φιλάθλους και των δύο ομάδων γήπεδο Αιγινίου “Γιάννης Παραλυκίδης”, η ομάδα του Γιώργου Ντάμτσιου βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ, όμως μέσα σ’ ένα εκρηκτικό τρίλεπτο (50′-53′) στις αρχές της επανάληψης γύρισε το ματς κι έφτασε στο σπουδαίο τρίποντο απέναντι σε μια καλογυμνασμένη ομάδα, που πάλεψε δυναμικά κυνηγώντας το θετικό αποτέλεσμα.

Πάντως οι Αιγινιώτες ήταν πολύ ανώτεροι και ανταγωνιστικοί και ειδικά στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο έβγαζαν… φωτιές, έτσι δίκαια ανέτρεψαν την σε βάρος τους κατάσταση, παίζοντας ποδόσφαιρο υψηλών απαιτήσεων.

Στο 37′ μετά από κόρνερ ο Κολαξίδης με το κεφάλι τροφοδότησε τον έμπειρο Κώστα Αποστολίδη, που με νέα κεφαλιά, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, “πάγωσε” τους γηπεδούχους γράφοντας το 0-1.

Στο 50′ Ο Κόλα έκανε εξαιρετική σέντρα και ο 16χρόνος Κώστας Τασιώνας πετάχτηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με φοβερή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Τρία λεπτά αργότερα ο Βασίλης Χατζηδίμπας με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής αιφνιδίασε τον γκολκίπερ Γαβριηλίδη σημειώνοντας το τελικό 2-1.

Διαιτητής ο κ. Γιώργος Ασλανίδης και Βοηθοί Διαιτητές οι κ.κ. Κουτσικανίδης και Μαυρογιώργης .

Αιγινιακός (Γιώργος Ντάμτσιος): Κουγιουμτζόγλου, Καρτσαμπάς (89′ Σαββίδης), Κακατάτσιος, Δαραής, Κοσμίδης, Τσολακίδης, Μπουρανής, Χατζηδίμπας, Κόλα (87′ Αβραάμ), Παρδάλης (89′ Μπουντάνι), Τασιώνας *70′ Καπετάνος).

ΑΕ Περίστασης (Στέφανος Ταβουκτσής): Γαβριηλίδης, Μαχαιρίδης, Γεροντιδης, Κολαξίδης, Παπαδόπουλος(46′ Παπαδημητρίου), Κουσουρής, Χατζηθεωρίδης, Πολυχρονιάδης (81′ Κάλτσο), Σπυρλίδης (58′ Κατσαμάγκας), Αποστολίδης, Κουτσουπέας (30′ Γκουνέλας).

IMG-454481f144c0145187b0b8034d557fbb-V(1)

Ο Αιγινιακός

IMG-cfb519f3cf8c3568036a882c6bb15269-V

Η ΑΕ Περίστασης

IMG-afe12a0ad4d3e78893f79c366d0fc81b-V

Οι αρχηγοί των δύο ομάδων και το Διαιτητικό τρίο

20231118_171038

Ο Βασίλης Χατζηδίμπας (αριστερά) και ο Μιχάλης Τσολακίδης, από του πρωταγωνιστές της νίκης του Αιγινιακού κόντρα στην Περίσταση