Η Αριδαία επικράτησε με 64-57 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλυβίων, σε αγώνα για τη 18η και τελευταία αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Αριδαία ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, όπου κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά, στο δεύτερο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της κι έφτασε στην έβδομη νίκη της, σε μία αναμέτρηση η οποία δεν είχε κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Στην επόμενη φάση,  η Αριδαία θα αντιμετωπίσει την ΑΚΕ Πιερίας σε αγώνες κατάταξης για τη δέκατη τρίτη θέση, ενώ ο Εδεσσαϊκός θα αντιμετωπίσει στα play off την ΑΓΕ Πιερίας με πλεονέκτημα έδρας, με έπαθλο την πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μακρόπουλος της Αριδαίας με είκοσι τέσσερις πόντους, με τον Σταυρουλάκη (Αριδαία) να ακολουθεί με είκοσι έναν και τον Πέτκο (Εδεσσαϊκός) με δεκατρείς.

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Αριδαία στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 17-10.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το επιμέρους σκορ να είναι πανομοιότυπο του πρώτο και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 34-20 υπέρ της γηπεδούχου.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Αριδαίας να σημειώνει δεκαπέντε πόντους, τον Εδεσσαϊκό δεκαεννέα και στο σκορ να διαμορφώνεται σε 49-38.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με την Αριδαία να διαχειρίζεται το προβάδισμά της και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 64-57.

Διαιτητές: Μητώνας, Πρόιος.

Δεκάλεπτα: 17-10, 34-20, 49-38, 64-57.