Ο Αετός Κιλκίς επικράτησε με 93-64 των Ικάρων Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 18η και τελευταία αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αετός Κιλκίς κυριάρχησε στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο κι έφτασε σε μία όχι όσο εύκολη δείχνει το τελικό σκορ νίκη, κατέλαβε την έκτη θέση στον όμιλο και πλέον καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο του αήττητου Άθλου Αλεξάνδρειας, τον οποίο θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών από την πλευρά τους διατήρησαν την τέταρτη θέση στη βαθμολογία, παρά την ήττα τους και στην επόμενη φάση θα πρέπει να σπάσουν την έδρα του Βατανιακού για να προκριθούν στα προημιτελικά.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπογδάνης των Ικάρων Γιαννιτσών με είκοσι πόντους, με τον Γκρεκό Γ. (Αετός Κιλκίς) αν ακολουθεί με δεκαεννέα και τους Κακατσίδη (Αετός Κιλκίς) και Μπαγιόκα (Ίκαροι Γιαννιτσών) με δεκατέσσερις.

Ιδιαίτερα εύστοχος ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Αετός, με τους Ίκαρους να μην ακολουθούν σε παραγωγικότητα και το γηπεδούχο να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 25-15.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Κιλκίς να κλείνει το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ της 45-36.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Γιάννη Πούλιου να πετυχαίνουν δεκαεννέα πόντους, τους φιλοξενούμενους δεκαέξι και το σκορ να διαμορφώνεται σε 64-52.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τον Αετό να τρέχει ένα επιμέρους 29-12 και να επικρατεί με το τελικό 93-64.

Διαιτητές: Καρυπίδης, Μεταξάς.

Δεκάλεπτα: 25-15, 45-36, 64-52, 93-64.