Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας επικράτησε με 73-66 του Αετού Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σκύδρας, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο αγώνα που έκρινε την πέμπτη θέση το ομίλου ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας πήρε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, διατήρησε το προβάδισμά του καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στην πρώτη φάση των play off, με τον Αετό Κιλκίς να περιορίζεται στην έκτη θέση και να καλείται να περάσει το εμπόδιο του αήττητου Άθλου Αλεξάνδρειας στην επόμενη φάση για να βρεθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Στρέπκος του ΠΑΟΚ Αλμωπίας με είκοσι έναν πόντους, με τον Μουρζίδη (Αετός Κιλκίς) να ακολουθεί με δεκαεννέα και τον Πετρούδη Δ.) ΠΑΟΚ Αλμωπίας με δεκαοκτώ.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε το προβάδισμα στο σκορ, περιόρισε τον Αετό σε μονοψήφιο σκορ και προηγήθηκε στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου με 19-7.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να διατηρεί το προβάδισμά του σε διψήφιο επίπεδο και το τέλος του ημιχρόνου να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 39-28.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Αριδαίας να σημειώνει δεκαοκτώ ποντους, τον Αετό δεκαεπτά και το σκορ να διαμορφώνεται σε 57-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να επικρατεί με το τελικό 73-66.

Διαιτητές: Μητώνας, Σταυρίδης.

Δεκάλεπτα: 19-7, 39-28, 57-45, 73-66.