Ο Εργόναθλος επικράτησε με 61-46 του Αετού Κιλκίς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Πέτρου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εργόναθλος ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να πάρει το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα σε τρεις αναμετρήσεις και σκαρφάλωσε στο τρίτο σκαλί της βαθμολογίας. Όσον αφορά τον Αετό, παρά το γεγονός ότι ήταν σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο, δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεση, έμεινε πίσω σταδιακά στο σκορ και γνώρισε την πρώτη του ήττα με με ρεκόρ 1-1 υποχώρησε στην έβδομη θέση. Ο Σιδηρόπουλος είχε είκοσι πέντε πόντους με δύο τρίποντα για τον Εργόναθλο, ενώ για τον Αετό ο Πατσούρης είναι δεκαπέντε πόντους με τρία τρίποντα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Εργόναθλο να προηγείται με 15-14 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη εικόνα είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την απόλυτη ισορροπία να αποτυπώνεται και στο σκορ, καθώς αμφότερες οι ομάδες πέτυχαν από δώδεκα πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 28-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος άρχισε να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να κλείσει την περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (43-36).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Πολυκάστρου να φτάνει στη νίκη με το τελικό 61-46.

Διαιτητές: Λαδάς, Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 15-14, 28-27, 43-36, 61-46.