Ο Αετός Κιλκίς επικράτησε με 75-52 του Αιγινιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των αγώνων κατάταξης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 11-12.

Ο Αετός Κιλκίς όχι μόνο κατάφερε να πάρει τη νίκη, αλλά απέκτησε και μία δύσκολα ανατρέψιμη διαφορά ενόψει της ρεβάνς του Αιγινίου, αποκτώντας ισχυρό πλεονέκτημα για την κατάληψη της ενδέκατης θέσης στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος.

Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Κακατσίδης και Γκρεκός Γ. του Αετού Κιλκίς με δεκαπέντε πόντους, με τους Βουλτσίδη Κ. και Στυλιανίδη του Αιγινιακού να ακολουθούν με δεκατέσσερις.

Με περισσότερη ενέργεια και αποτελεσματικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ, μπήκε ο Αετός στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 20-12.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το γηπεδούχο να εδραιώνει την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και να προηγείται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 42-26.

Η ομάδα του Κιλκίς συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά της και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την απόσταση να διαμορφώνεται στην ολοκλήρωση της περιόδου στους είκοσι επτά πόντους και το σκορ στο 60-33.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιάννη Πούλιου να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 75-52.

Διαιτητές: Καρυπίδης, Μακούλης.

Δεκάλεπτα: 20-12, 42-26, 60-33, 75-52.