Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε με 66-57 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος θύμησε roller coaster, με τον Ζαφειράκη να είναι επιθετικά ή του ύψους ή του βάθους, ο Μέγας δέχτηκε οκτώ και τρεις πόντους αντίστοιχα στα πρώτα δεκάλεπτα του κάθε ημιχρόνου και έκανε το ένα μηδέν στην σειρά. Έτσι, η ομάδα των Γιαννιτσών απέχει μόλις μία νίκη από τον τελικό, με αυτή την Νάουσας να πρέπει να κάνει το δύο στα δύο για να πάρει εκείνη την πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ψαράς του Ζαφειράκη Νάουσας με τριάντα πέντε πόντους με τους Στόιτση και Παπαδόπουλο Κ. του Μεγάλου Αλεξάνδρου Γιαννιτσών να ακολουθούν με δεκαεννέα και δώδεκα αντίστοιχα.

Με όπλο την αμυντική του λειτουργία ο Μέγας Αλέξανδρος πήρε στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 16-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης βρήκε τις λύσεις στην επίθεση, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 30-31.

Ανάλογη του πρώτου ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με το φιλοξενούμενο να μένει χωρίς σκορ εντός παιδιάς και το γηπεδούχο να αποκτά διαφορά δεκατριών πόντων, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να διαμορφώνεται σε 47-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Νάουσας κατάφερε και πάλι να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, μείωσε έως και στους τέσσερις πόντους, με τον Μέγα Αλέξανδρο να διατηρεί το προβάδισμά του και να επικρατεί με το τελικό 66-57.

Διαιτητές: Κορδαλής, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 16-8, 30-31, 47-34, 66-57.