Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 71-62 του Μεγάλου Αλεξάνδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός πήρε τη νίκη αρκετά πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ και έκανε το τέσσερα στα τέσσερα ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, επικρατώντας στις λεπτομέρειες του Μεγάλου Αλεξάνδρου Γιαννιτσών, ο οποίος με μία νίκη, τρεις ήττες παραμένει στην έκτη θέση.

Ισορροπημένο και παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να διατηρεί προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στην ολοκλήρωσή του (20-21).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Εδεσσαϊκό αν είναι αυτός που βρήκα περισσότερες λύσεις στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 42-38.

Με τις άμυνες να δυναμώνουν κύλησε το δεύτερο ημίχρονο, με το τρίτο δεκάλεπτο να ανήκει οριακά στο φιλοξενούμενο, ο οποιος έκλεισε στην περίοδο προηγούμενος με 53-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός κατάφερε να κρατήσει τον αντίπαλό του σε μονοψήφιο σκορ και όντας από την πλευρά του εύστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, απ’ όπου σημείωσε τους δεκαπέντε από τους δεκαοκτώ του πόντους, έφτασε στη νίκη με το τελικό 71-62.

Διαιτητές: Χάνος, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 20-21, 42-38, 53-54, 71-62.