Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 81-61 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας ξεκίνησε την αναμέτρηση όντας εξαιρετικός επιθετικά, καθώς σημείωσε είκοσι οκτώ πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, γεγονός που του έδωσε το προβάδισμα με 28-16.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Τούφα παρέμειναν συνδεδεμένοι με το αντίπαλο καλάθι, με συνέπεια να διευρύνουν το προβάδισμά τους και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 49-33.

Αντίθετα, στο τρίτο δεκάλεπτο περιορίστηκαν στους δώδεκα πόντους, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να σημειώνει δεκαεπτά και να μειώνει σε 61-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας ανέκτησε τον έλεγχο, άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 81-61.

Διαιτητές: Χάνος – Κούλης.

Δεκάλεπτα: 28-16, 49-33, 61-50, 81-61.