Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 92-46 της Γουμένισσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας σημείωσε την τέταρτή του συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας εύκολα της Γουμένισσας παραμένει σε σχέση ισχύος στη μάχη που δίνει με τους Πάνθηρες για την κατάκτηση της δεύτερη θέσης στον όμιλο, όπου μετρά δέκα νίκες και τρεις ήττες που τον φέρνουν στην τρίτη θέση, με την Γουμένισσα να έχει δύο νίκες σε δεκατρείς αγώνες και να παραμένει στην ένατη θέση.

Δυνατά μπήκε ο Ζαφειράκης Νάουσας στην αναμέτρηση, καθώς ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκε με 27-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά του και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 47-28.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Τούφα κινήθηκαν στον ίδιο ρυθμός, με τη διαφορά να ξεπερνά τους τριάντα πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 68-37.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 92-46.

Διαιτητές: Μητώνας – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 27-17, 47-28, 68-37, 92-46.