Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 83-80 του Βατανιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης κατάφερε να επικρατήσει στις λεπτομέρειες του Βατανιακού και να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης, καθώς του αρκεί μία νίκη είτε στην Κατερίνη κόντρα στην ΑΓΕΠ είτε στην Αλεξάνδρεια επί του ΓΑΣ.

Αντίθετα, ο Βατανιακός μπορεί να τερματίσει από την τρίτη έως και την πέμπτη θέση με τα πιθανά σενάρια να ξεκαθαρίζουν μετά τον εξ αναβολής αγώνα της Δευτέρας (ΑΓΕΠ – Ζαφειράκης).

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπίσμπας του Βατανιακού με τριάντα πόντους, με τους Ψαρά και Τσακίρη (Ζαφειράκης) να ακολουθούν με είκοσι επτά και είκοσι τέσσερις αντίστοιχα.

Πενήντα πέντε πόντοι σημειώθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ζαφειράκη να πετυχαίνει έντεκα περισσότερους από τον αντίπαλό του και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 33-22.

Η απόλυτη ισορροπία χαρακτήρισε το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δεκαεπτά πόντους και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 50-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Βατανιακό, ο οποίος κατάφερε να καλύψει στην εις βάρος του διαφορά και χάρη στο επιμέρους 15-24 να μειώσει σε απόσταση μία κατοχής με το σκορ στο 65-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο με πόντο, με καμία από τις δύο να μη μπορεί να αποσπαστεί στο σκορ, με το γηπεδούχο να παίρνει τη νίκη με το τελικό 83-80.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Αναστασιάδης.

Δεκάλεπτα: 33-22, 50-39, 65-63, 83-80.