Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε με 81-56 των Ικάρων Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι, όχι μόνο της πόλης των Γιαννιτσών, αλλά και των δύο πρωτοπόρων του ομίλου, καθώς επικράτησε εύκολα των Ικάρων και πλέον είναι μόνος πρώτος και αήττητος στο βαθμολογικό πίνακα, με τον συντοπίτη του να ακολουθεί στη δεύτερη θέση.

Ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν αυτός που πήρε τα ηνία του ντέρμπι από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε να προηγηθεί με 23-16.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με αποτέλεσμα η απόσταση στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων να πάει σε διψήφιο επίπεδο, με τον τυπικά γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 48-33.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μεγάλο Αλέξανδρο να σημειώνει δεκαπέντε πόντους, τους Ίκαρους δεκατέσσερις και στο σκορ να διαμορφώνεται σε 63-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους εννέα πόντους και οι γηπεδούχοι σκοράροντας τους διπλάσιους έφτασαν στη νίκη με 81-56.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 23-16, 48-33, 63-47, 81-56.