Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ηττήθηκε με 64-70 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΑΟΚ Βέροιας κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ του πρώτου ημιχρόνου, κάνοντας ένα εξαιρετικό αμυντικά τρίτο δεκάλεπτο και σημείωσε την τρίτη του νίκη, η οποία τον έφερε στην πέμπτη θέση υποχρεώνοντας, τον ισόβαθμό του πλέον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, να υποχωρήσει στην έβδομη.

Ο Παντοφλίδης (3 τρίποντα) ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας της Αλεξάνδρειας, ενώ για αυτήν της Βέροιας ο Πολυμένης (2 τρίποντα), αμφότεροι με δεκαεννέα πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΑΟΚ Βέροιας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 17-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, καθώς σημείωσε είκοσι δύο πόντους και δεχόμενος δεκατρείς έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ του 39-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος κατάφερε να περιορίσει τον αντίπαλό του στους οκτώ πόντους, το εκμεταλλεύτηκε και επιθετικά κάνοντας το δεύτερο παραγωγικό του δεκάλεπτο με δεκαεννέα πόντους και προσπερασε με 47-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αλεξάνδρειας προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμα, ωστόσο ο ΑΟΚ κατάφερε να το υπερασπιστεί και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 64-70.

Διαιτητές: Χανός, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 17-21, 39-34, 47-53, 64-70.