Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ηττήθηκε με 52-63 από τον Αιγινιακό, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση που είχε δημιουργηθεί στο πρώτο και να φτάσει στη νίκη που τον διατηρεί σε απόσταση αναπνοής από την εξάδα, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να βρίσκεται μία νίκη πιο πίσω, αλλά να παραμένει ζωντανή στη διεκδίκηση μιας θέσης στα play off.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Χατζόπουλος του Αιγινιακού με είκοσι δύο πόντους, με τον Παντοφλίδη (ΓΑΣ Αλεξάνδρεια) να ακολουθεί με δεκαεννέα και τον Βουλτσίδη Κ. (Αιγινιακός) με δεκαέξι.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Αιγινιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 12-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, ο οποίος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (28-21).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τους ρόλους ωστόσο να αντιστρέφονται και το φιλοξενούμενο να καταφέρνει να προσπεράσει στο σκορ και να μπει στην τελική ευθεία προηγούμενος με 34-36.

Με εβδομήντα πόντους παραγωγικότητα στα τριάντα πρώτα λεπτά, αναμέναμε να δούμε ένα εξίσου κλειστό παιχνίδι, με τις ομάδες να μας διαψεύδουν πετυχαίνοντας σαράντα πέντε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Αιγινιακό να σημειώνει τους είκοσι επτά από αυτούς και να επικρατεί με το τελικό 52-63.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Αναστασιάδης.

Δεκάλεπτα: 12-13, 28-21, 34-36, 52-63.