Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ηττήθηκε με 58-66 από τον Βατανιακό, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός έπαιξε υποδειγματική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΓΑΣ απάντησε με είκοσι τρεις πόντους στο δεύτερο και εν συνεχεία είχαμε ένα κλειστό δεύτερο ημίχρονο με τον Βατανιακό να παίρνει δύσκολα το ροζ φύλλο αγώνα και να παραμένει δεύτερος -χωρίς συγκάτοικο πλέον- στη βαθμολογία μία νίκη πίσω από τον Άθλο, με τη διαφορά να την κάνει η μεταξύ τους αναμέτρηση, στην οποία επικράτησε η πρωτοπόρος ομάδα της Αλεξάνδρειας.

Μηδέν. Αυτός ήταν ο αριθμός των εύστοχων προσπαθειών εντός παιδιάς του ΓΑΣ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Βατανιακό να αμύνεται σχεδόν τέλεια να να προηγείται στην ολοκληρωσή του με 3-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος μεταμορφώθηκε σημειώνοντας είκοσι τρεις πόντους, ωστόσο του φιλοξενούμενου αρκούσαν σχεδόν οι μισοί για να κλείσει το πρώτο μισό της αναμέτρησης όντας μπροστά στο σκορ με 26-28.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα της Κατερίνης να υπερέχει κατά τρεις πόντους στο επιμέρους σκορ και να μπαίνει στην τελική ευθεία του αγώνα με το υπέρ της 41-46.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτης να διαφυλάσσουν το ισχνό τους προβάδισμα και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 58-66.

Διαιτητές: Ταρενίδης, Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 3-16, 26-28, 41-46, 58-66.