Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επικράτησε με 61-57 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα κλειστό παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, που τον κρατάει για τα καλά στο κυνήγι της εξάδας, με την ΑΓΕΠ να χάνει την ευκαιρία να διατηρηθεί σε θέση ισχύος στη μάχη της δεύτερης θέσης.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Παντοφλίδης του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια με δεκαοκτώ πόντους, με τον Βουλγαράκη (ΑΓΕΠ) να ακολουθεί με δεκαέξι και τον Καραγιάννη (ΓΑΣ Αλεξάνδρεια) με δεκατρείς.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΓΑΣ να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 19-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα ηνία του αγώνα πέρασαν στην ΑΓΕΠ, η οποία ήταν καλύτερη και κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 32-34.

Στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να ανακτά το προβάδισμα και να μπαίνει στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με το υπέρ του 51-48.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Αλεξάνδρειας να επικρατεί στις λεπτομέρειες και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 61-57.

Διαιτητές: Γκαντίδης Θ., Γκαντίδης Μ.

Δεκάλεπτα: 19-13, 32-34, 51-48, 61-57.