Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 84-58 του ΠΑΟΚ Αλμωπίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης μετέτρεψε πρόωρα την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο και έφτασε εύκολα στη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Εδεσσαϊκό με πλεονέκτημα έδρας, με το νικητή της σειρά να τίθεται αντιμέτωπος με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών στην ημιτελική φάση,

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τσακίρης του Ζαφειράκη Νάουσας με δεκαεννέα πόντους, με τον Ψαρά (Ζαφειράκης) να ακολουθεί δεκαεπτά και τον Λιούγκα (ΠΑΟΚ) με δεκαπέντε.

Όπως γράψαμε και παραπάνω, ο Ζαφειράκης μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη, πήρε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και τη διεύρυνε συνεχώς -με εξαίρεση την ισορροπημένη τρίτη περίοδο. Ωστόσο η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Στρέπκου, ο οποίος στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε αιμόφυρτος στο παρκέ μετά από μαρκάρισμα του Ψαρά. Ο παίκτης διακομίστηκε στο νοσοκομείο, με τις πληροφορίες από τη Νάουσα να αναφέρουν ότι ο τραυματισμός του στη μύτη δεν είναι κάτι το σοβαρό, ενώ περίπου οι μισοί παίκτες του ΠΑΟΚ αποχώρησαν από την αναμέτρηση στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την απόφαση των διαιτητών να μην σφυρίξουν κάποια παράβαση στην επίμαχη φάση.

Διαιτητές: Μητώνας, Μπόιτσης.

Δεκάλεπτα: 22-7, 42-25, 58-41, 84-58.