Η Αναγέννηση Λιτοχώρου ηττήθηκε με 56-75 από την ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτοχώρου Πύρρος Δήμας, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, η ΑΚΕ Πιερίας πέρασε νικηφόρα από το Λιτόχωρο βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες της Αναγέννησης για συμμετοχή στα play off, κρατώντας ταυτόχρονα ζωντανές τις δικές της, έστω κι αν ελπίζει σε ένα θαύμα, καθώς για να μπει στην εξάδα χρειάζεται δύο ήττες του Αιγινιακού και ισάριθμες νίκες δικές στης στις εναπομείνασες αγωνιστικές.

Από την πλευρά της η Αναγέννηση για να αποφύγει τη δέκατη έβδομη θέση και για να συμμετάσχει στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16 χρειάζεται νίκη την τελευταία αγωνιστική επί του αήττητου Άθλου και μία ήττα του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια από τον ΑΟΚ Βέροιας (εκτός) ή τον Ζαφειράκη Νάουσας (εντός).

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Στάμος της Αναγέννησης Λιτοχώρου με είκοσι τρεις πόντους, με τους Στρίμπα και Παυλίδη της ΑΚΕΠ να ακολουθούν με δεκαοκτώ και δεκαπέντε αντίστοιχα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΑΚΕΠ να είναι αυτή που βρήκα περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 16-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 32-38 υπέρ της φιλοξενούμενης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την Αναγέννηση να σημειώνει δεκαεπτά πόντους, την ομάδα της Κατερίνης δεκατέσσερις και το σκορ να διαμορφώνεται σε 49-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναγιώτη Αθανασιάδη κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ για να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 56-75.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Μαρμαρίδης.

Δεκάλεπτα: 16-20, 32-38, 49-52, 56-75.