Η Αναγέννηση Λιτοχώρου ηττήθηκε με 51-73 από την ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λιτοχώρου Πύρρος Δήμας, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το Λιτόχωρο πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση και να παραμείνει στην τρίτη θέση με οκτώ νίκες, με την Αναγέννηση παρά την ένατή της θέση να παραμένει γερά στη μάχη της εξάδας, καθώς η έκτη ΑΚΕ Πιερίας έχει μόλις μία νίκη περισσότερη.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάππας της ΑΓΕΠ με είκοσι πέντε πόντους, με τους Μπαλαρμά και Στάμο της Αναγέννησης να ακολουθούν με δεκατέσσερις.

Η ΑΓΕ ήταν αυτή που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση, στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να αποκτήσει απόσταση μεγαλύτερη της μίας κατοχής και να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 13-20.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη φιλοξενούμενη να είναι αυτή που και πάλι κατάφερε να υπερτερήσει στο επιμέρους σκορ και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 23-34.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου,το οποίο ήταν και το πιο παραγωγικό της αναμέτρησης, με την Αναγέννηση να πετυχαίνει δεκαπέντε πόντους, την ομάδα της Κατερίνης είκοσι έναν και το σκορ να διαμορφώνεται σε 38-55.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να διευρύνουν το προβάδισμά τους πάνω από τους είκοσι πόντους και να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 51-73.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 13-20, 23-34, 38-55, 51-73.