Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 79-47 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας, έχοντας σε δαιμονιώδη κατάσταση τον Τσαρούχα (40 πόντους με 9 τρίποντα) μετέτρεψε με την απόδοσή του, κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, σε παράσταση για ένα ρόλο την αναμέτρηση των δύο, μέχρι σήμερα, αήττητων ομάδων και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, με τον Ζαφειράκη -που είχε για πρώτο σκόρερ τον Ψαρά (17 πόντοι με 4 τρίποντα)- να ακολουθεί μία νίκη πίσω.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Άθλος, ο οποίος περιόρισε την παραγωγικότητα του Ζαφειράκη, το εκμεταλλεύτηκε επιθετικά και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-8.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δεκαεννέα πόντους και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 38-27.

Ανάλογη του πρώτου ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με το γηπεδούχο να διαλύει κάθε αμφιβολία για το ποιος θα είναι ο νικητής, καθώς έτρεξε ένα επιμέρους 25-9 ξεφεύγοντας με 63-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αλεξάνδρειας διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 79-47.

Διαιτητές: Χανός, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 19-8, 38-27, 63-36, 79-47.