Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 83-57 του ΑΟΚ Βέροιας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μία ακόμη νίκη σημείωσε ο Άθλος Αλεξάνδρειας, ο οποίος ξέφυγε στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση κόντρα στον ΑΟΚ Βέροιας, έχοντας εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον όμιλο από την προηγούμενη αγωνιστική και περιμένει να μάθει ποιος θα είναι ο αντίπαλός του στον πρώτο γύρο τον play off, όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον έκτο του Β’ ομίλου.

Όσον αφορά τον ΑΟΚ, είναι εξαιρετικά απίθανο να τερματήσει σε κάποια άλλη θέση πλην της πέμπτης και στον α’ γύρο θα κληθεί να ξεπεράσει το εμπόδιο του δεύτερου του β’ ομίλου (πιθανότατα του Εργόναθλου)

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σιτσάνης του Άθλου Αλεξάνδρειας με δεκαοκτώ πόντους, με τους ομόσταυλούς του Γκεκόπουλο και Τσαρούχα Δ. να ακολουθούν με δεκαεπτά και δεκαέξι αντίστοιχα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο σκορ, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από είκοσι πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Άθλο, ο οποίος έτρεξε ένα επιμέρους double score στην περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 46-33.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να πετυχαίνει εννέα πόντους, τον ΑΟΚ δώδεκα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 55-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αλεξάνδρειας ξαναπάτησε το πόδι στο γκάζι, ξεφεύγοντας για τα καλά στο σκορ, για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 83-57.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 20-20, 46-33, 55-45, 83-57.