Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 85-50 του Αιγινιακού, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας δέχθηκε από έξι πόντους στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, πέτυχε πενήντα δύο στο ίδιο διάστημα κι έφτασε εύκολα στη δέκατη έβδομή του νίκη σε ισάριθμους αγώνες και θα αντιμετωπίσει τον Αετό Κιλκίς με πλεονέκτημα έδρας στην πρώτη φάση των play off.

Ο Αιγινιακός θα χρειαστεί να περιμένει μέχρι και την τελευταία αγωνιστική για να δει αν θα αγωνιστεί στα play off, κρατώντας ωστόσο την τύχη στα χέρια του. Πιο συγκεκριμένα, υποδέχεται τον ΑΟΚ Βέροιας και χρειάζεται ότι αποτέλεσμα φέρει και η ΑΚΕΠ η οποία αντιμετωπίζει τον Βατανιακό για να καταλάβει την έκτη θέση στον όμιλο και να αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τερζόπουλος του Άθλου με είκοσι τέσσερις πόντους με τους Γκεκόπουλο και Σπόντη, επίσης του γηπεδούχου, να ακολουθούν με είκοσι έναν και δεκατρείς αντίστοιχα.

Το πρώτο ήταν το πιο παραγωγικό και μοναδικό δεκάλεπτο κατά τη διάρκεια του οποίου κρατήθηκε ζωντανό το ενδιαφέρον των φιλάθλων, με τον Άθλο να έχει τον έλεγχο στα χέρια του και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 27-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς περιόρισε τον Αιγινιακό στους έξι μόλις πόντους και πετυχαίνοντας είκοσι δύο, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 49-25.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με το επιμέρους 30-6 να εκτοξεύει τη διαφορά τους σαράντα οκτώ πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 79-31.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Αλεξάνδρειας αν κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 85-50.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 27-19, 49-25, 79-31, 85-50.