Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 71-41 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε εύκολα της ΑΚΕΠ, έφτασε τις δεκατρείς νίκες σε ισάριθμους αγώνες και πλέον απέχει μόλις δύο νίκες, με τέσσερις αγώνες να απομένουν, για την πρώτη θέση στον όμιλο. Όσον αφορά την ομάδα της Κατερίνης, αυτή παραμένει στην έκτη θέση με τις ομάδες να την ακολουθούν σε απόσταση μίας νίκης για το τελευταία θέση που οδηγεί στα play off.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σπόντης του Άθλου Αλεξάνδρειας, ο οποίος σημείωσε δεκαοκτώ πόντους, με τον Γκεκόπουλο να ακολουθεί με δεκατρείς.

Ο Άθλος πήρε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ, περιόρισε στους εννέα την ΑΚΕΠ και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 21-9.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 38-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αλεξάνδρειας περιόρισε την αντίπαλό του στους επτά πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαεννέα που πέτυχε, ξέφυγε με 57-31.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 71-41.

Διαιτητές: Καραμανλής, Κούλης.

Δεκάλεπτα: 21-9, 38-24, 57-31, 71-41.