Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 75-61 του Βατανιακού, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας σημείωσε από είκοσι έναν πόντους σε κάθε ένα δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα, κόντρα στον Βατανιακό ο οποίος παρά το γεγονός ότι παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο μισό του αγώνα, δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τσαρούχας που σημείωσε είκοσι οκτώ πόντους με έξι τρίποντα και των φιλοξενούμενων ο Μπίσμπας ο οποίος σταμάτησε στους είκοσι τέσσερις με τρία τρίποντα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Άθλο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να κλείνει την περίοδο με το υπέρ του 21-16.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε επιθετικά ο γηπεδούχος, με τον Βατανιακό να μη μπορεί να ακολουθήσει και η ομάδα της Αλεξάνδρειας πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 42-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ισορρόπησε το παιχνίδι, με το επιμέρους σκορ να είναι 17-15 και το σκορ να διαμορφώνεται σε 59-43.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 75-61.

Διαιτητές: Χανός, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 21-16, 42-28, 59-43, 75-61.