Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 93-54 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος συνεχίζει την αήττητή του πορεία, φτάνοντας στο δέκα στα δέκα, όντας ζεστός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθώς σημείωσε σε κάθε δεκάλεπτο είκοσι έναν ή περισσότερους πόντους, ενώ σε καμιά περίοδο δε δέχτηκε πάνω από είκοσι, με αποκορύφωμα το τρίτο δεκάλεπτο, όπου είχε παθητικό μόλις έξι πόντους, ενώ η ΑΓΕΠ σκόραρε τους τριάντα από τους πενήντα τέσσερις πόντους πίσω από τη γραμμή των έξι κι εβδομήντα πέντε.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Γκεκόπουλος του Άθλου με είκοσι επτά πόντους, με το γηπεδούχο να έχει άλλους πέντε “διψήφιους” παίκτες, καθώς ο Παπαδόπουλος είχε δεκατρείς (2 τρίποντα), οι Τερζόπουλος, Σπόντης (1 τρίποντο) και Τσαρούχας Δ. (1 τρίποντο) από δώδεκα και ο Σιτσάνης έντεκα. Για λογαριασμό της ΑΓΕ Πιερίας οι Βουλγαράκης (4 τρίποντα) και Πολυχρόνης (5 τρίποντα) είχαν από δεκαπέντε.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Άθλος, καθώς έλεγξε από το ξεκίνημα τον αγώνα και όχι μόνο πήρε κεφάλι στο σκορ, αλλά δημιούργησε και διψήφια απόσταση από την ΑΓΕΠ, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 23-13.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να διατηρεί το προβάδισμά του πάνω από τους δέκα πόντους και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 45-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αλεξάνδρειας ουσιαστικά έκανε μη αναστρέψιμη την υπόθεση νίκη, μιας και με ένα επιμέρους 21-6 προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 65-39.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 93-54.

Διαιτητές: Κορδαλής, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 23-13, 45-33, 65-39, 93-54.